Czas karnawału w BD53


Po świętach, w czasie karnawału w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 gościłyśmy dzieci z Przedszkola z Serduszkiem i z „Bajlandii”. Zaprosiłyśmy je na jedno spotkanie poświąteczne oraz na zajęcia o zimie zatytułowane „Piękno zaklęte w płatku śniegu”.

Na zajęciach przed świętem Trzech Króli maluchy powróciły jeszcze na chwilę do domu Lusi i jej młodszego braciszka Władzia, aby przypomnieć sobie magię wigilijnej kolacji (traktował o tym rozdział z książki Małgorzaty Roman-Zakrzewskiej „Lusia. Opowieści o przygodach dzielnych urwisów”). Niesłabnącym zainteresowaniem naszych gości cieszy się „Pan Patyk” i jego perypetie związane z powrotem do rodziny, które przybliżyłyśmy naszym małym gościom. Przy dźwiękach kolędy „Przybieżeli do Betlejem” przedszkolaki ozdobiły świąteczną babeczkę z papieru.

Staramy się na naszych spotkaniach czytać dzieciom wiersze, wiedząc, że poezja odgrywa ważną rolę w rozwoju emocjonalnym człowieka. Czterolatki z Przedszkola z Serduszkiem wysłuchały utworu „Wróbelki” Beaty Ostrowskiej ze zbioru „Zimowe wiersze i baśnie” wydawnictwa Wilga. Porozmawiałyśmy również o dokarmianiu i losie ptaków, które nie odlatują zimą do ciepłych krajów. Dzieci rozwiązywały także zagadki związane z zimą, pochodzące z książki A. Mikity „Zagadki dla maluchów”. Bałwanek wykonany z płatków kosmetycznych królował w kąciku plastycznym.

W karnawale obchodzimy również Dzień Babci i Dziadka. Na zajęciach dzieci wysłuchały opowiadania R. Bonilli „Dziadkowie, piranie i inne historie”. Opowiedziały nam o swoich Dziadkach i zaśpiewały o nich piosenki oraz zaprezentowały taniec, który przygotowały na uroczystości przedszkolne związane z tymi świętami. W bibliotece królowały piosenki do słów Wandy Chotomskiej: ”U babci jest słodko i pachnie szarlotką” oraz „Kiedy babcia była mała”. Maluchy wykonały dla kochanych babć i dziadków kwiatka z płatków kosmetycznych.

W styczniu rozmawialiśmy oczywiście o karnawale, balach, przebraniach i maskach. Oglądaliśmy, jak wygląda słynny karnawał w Wenecji, słuchaliśmy piosenki ”W karnawale”, czytaliśmy historyjkę Nicoli Kinnear „Odwagi zajączku” i ozdabialiśmy maski karnawałowe.

Karnawał w BD53 upłynął szybko i wesoło.