80. rocznica powstania w getcie warszawskim – zajęcia w BD53


Z okazji 80.rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 odbyły się zajęcia, w których wzięli udział uczniowie z kl. VII i VIII PSP nr 62 im. Joanny Kolasińskiej przy ul. Skrajnej 10.

W pierwszej części spotkania porozmawiałyśmy z młodzieżą na temat sytuacji ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Wraz z Paniami Nauczycielkami zachęciłyśmy naszych gości do przeczytania pięknej i poruszającej książki „Złodziejka książek” M. Zusaka. Utwór ten porusza problem dyskryminacji Żydów. Pokazuje, że w świecie zła, agresji, brutalizacji życia i braku nadziei żyli dobrzy i odważni ludzi, którzy nieśli pomoc potrzebującym i potrafili sprzeciwić się ideologii nazistowskiej. Książka ta ukazuje również wielką moc słowa pisanego i terapeutyczną funkcję czytania.

Porozmawialiśmy o samym powstaniu w getcie warszawskim (jak przebiegało i jaką rolę spełniło w historii narodu żydowskiego). Pomocny w poruszeniu tej kwestii był film zrealizowany przez Muzeum Historii Polski, który wspólnie obejrzeliśmy.

Posłuchaliśmy wstrząsających wspomnień Pani Krystyny Budnickiej – jednej z Ocalonych. Pani Budnicka odwiedza wiele szkół i opowiada o czasach pełnych lęku i trwogi…

Nasi goście wysłuchali również fragmentu książki Renaty Piątkowskiej „Wszystkie moje mamy”. Bohater lektury opowiadał, w jak dramatyczny sposób udało mu się, jako dziecku, opuścić getto.

W drugiej części spotkania uczniowie skomponowali według własnego pomysłu plakaty, na których umieścili zdjęcia z czasów istnienia w Warszawie getta. Poprosiłyśmy ich także o zapisanie na plakatach swoich refleksji, które zrodziły się po zajęciach oraz słów, jakie chcieliby przekazać ludziom, którzy żyli w wojennym piekle…

Uczestnicy spotkania wykonali także żonkile z papieru. Te żółte, delikatne kwiaty są symbolem naszej pamięci o cierpiących i poległych w czasie II wojny światowej Żydach.

Spotkanie zakończyliśmy recytacją poruszającego wiersza Czesława Miłosza „Campo di Fiori”.

Mamy nadzieję, że nasze spotkanie było jedną z wielu form pamięci o ludziach, którzy doświadczyli strasznych przeżyć…

Tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.