Wystawa modeli statków w W29


W maju w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 29 można obejrzeć modele statków wykonanych przez Pana Bogusława Kondaszewskiego. Pan Bogdan jest naszym czytelnikiem. To miłośnik dobrych kryminałów i fantasy. Jest emerytem, ale zamiłowanie do modelarstwa ma od dzieciństwa. Modele galeonów z XVI i XVII wieku zostały wykonane w oparciu o plany modelarskie.

Na wystawie obejrzeć można następujące statki:

Smok 1571 – galeon Smok, znany również jako galeon Zygmunta Augusta. Jest pierwszym okrętem zbudowanym z przeznaczeniem dla polskiej floty. Okręt zaprojektował i kierował budową sprowadzony z Wenecji mistrz budowy okrętów Domenico Zaviazello z pomocnikiem Giocomo Salvadore. Według jednej z wersji Galeon spłonął w 1577 roku, a według innej został rozebrany między rokiem 1584 a 1588.

HMS Revenge 1571 – galeon HMS Revenge (Zemsta) został zbudowany przez Matthew Bakera, królewskiego szkutnika angielskiej floty. Był okrętem flagowym wiceadmirała Francisa Drake’a. Wsławił się podczas walk z hiszpańską Wielką Armadą w 1588 roku.

Papegojan 1624 – Papegojan (Papuga) to szwedzki pinas, wykonany w holenderskiej stoczni. Wszedł w skład szwedzkiej marynarki wojennej. Statek został zakupiony na rozkaz króla Szwecji Gustawa II Adolfa. Jednostka została zatopiona u schyłku wojny trzydziestoletniej – w 1644 roku.

Panna Wanda 1623 – polski okręt wojenny prawdopodobnie został zbudowany w Gdańsku w 1623 roku. Wchodził w skład pierwszej eskadry okrętów polskich, biorącej udział w zwycięskiej bitwie z eskadrą szwedzką pod Oliwą w 1627 r. W 1629 roku Panna Wanda wraz z innymi polskimi okrętami została oddana przez króla Zygmunta III Wazę na służbę habsburskiej Ligi Katolickiej toczącej wojnę trzydziestoletnią. W 1632 roku wpadła w ręce Szwedów, którzy wcielili ją następnie do swojej służby (jako „Meerweib”).

Komunikat
Szanowni Czytelnicy! W dniu 29 marca 2024 r. (piątek) wszystkie Placówki Biblioteki będą zamknięte. Przepraszamy za utrudnienia i życzymy Wesołych Świąt.