Planety Układu Słonecznego – zajęcia w W85


W dniu 14 października 2022 roku w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 85 odbywały się zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków z Publicznego Przedszkola i Żłobka „Planeta Marzeń”.

Układ Słoneczny (Solarny) to 4 planety skaliste (Merkury, Wenus, Ziemia i Mars), 4 gazowe olbrzymy (Jowisz, Saturn, Uran i Neptun), planety karłowate (Pluton, Haumea i Makemake), otoczone setkami księżyców, gwiazda rodzima – czyli Słońce – oraz liczne komety przylatujące z Pasa Kuipera w obłoku Oorta. Każda z planet bez względu na budowę oraz liczbę posiadanych księżyców krąży po określonej orbicie wokół Słońca. Orbity planet znajdują się w różnych odległościach od Słońca, dlatego planety poruszają się ruchem bezkolizyjnym. Najbliżej gorącego Słońca, które oświetla i ogrzewa cały Układ Solarny, znajdują się Merkury i Wenus. Temperatura na ich powierzchni oscyluje w granicach +400 ℃. Ziemia jest trzecią planetą od Słońca, a ponieważ leży w „pasie życia”, już przed miliardami lat rozwinęło się na niej życie. „Pas życia” to obszar, gdzie jest nie za gorąco i nie za zimno. Pozostałe planety – takie jak Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i karłowaty Pluton – są w obszarze ciągłego zimna. Temperatury tam panujące sięgają –200 ℃. Każda planeta Układu Słonecznego porusza się jednocześnie wokół Słońca oraz wokół własnej osi, dlatego dzień i rok solarny na każdej z nich ma inną długość i nie jest zależny od odległości od gwiazdy rodzimej.

Przedszkolaki zafascynowane zdjęciami lodowych pierścieni Saturna dopytywały się, kiedy mogą przyjść na kolejne zajęcia o Wszechświecie. Pytały też, czy książeczki o kosmosie można wypożyczyć do domu.