Wioska Świętego Mikołaja w Bibliotece przy ul. Kondratowicza


21 grudnia 2023 r. w Wypożyczalni nr 98 odbyły się warsztaty podróżnicze „Wioska świętego Mikołaja”. Przenieśliśmy się do mroźnej Laponii i poznaliśmy fascynującą Finlandię.

Nasi goście dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat tego niezwykłego kraju. Obejrzeliśmy tradycyjne stroje, w których chodzą dzieci mieszkające pod kołem podbiegunowym. Każdy mógł przymierzyć niesamowite czapki, buty, płaszcze czy też wyjątkowe poncza. Pozwoliło to dzieciom poczuć się częścią tamtejszego magicznego świata. Bawiliśmy się także zabawkami, które są wytwarzane przez elfy w specjalnej fabryce Świętego Mikołaja. Dowiedzieliśmy się, czym są dni i noce polarne, jak mają na imię renifery, co lubią jeść i jakie mają rogi. Obejrzeliśmy też niezwykłe rośliny, które można podziwiać w Finlandii. Ale gwiazdą zajęć był ten wyczekiwany przez wszystkie dzieci na całym świecie. On – święty Mikołaj! I to o nim i jego zwyczajach opowiadała pani podróżniczka wiele ciekawych historii. Poznaliśmy między innymi zasady działania poczty Świętego Mikołaja, dowiedzieliśmy się, co dzieje się z listami, które dzieci z całego świata wysyłają do Rovaniemi, a każdy z uczestników zajęć otrzymał komplet stempli zarówno na rękę, jak i na karteczki.

Smacznym dodatkiem do warsztatów był specjalny lapoński napój z przyprawami korzennymi, który przygotowała dla dzieci pani prowadząca zajęcia. Jego zapach wprowadził nas w atmosferę świąt. Ale prawdziwa rozgrzewka małych nóżek i rączek nastąpiła dopiero pod koniec zajęć. Wtedy zatańczyliśmy przy muzyce prosto z Finlandii. Słuchając tego niezwykłego języka, dzieci zatraciły się w zimowym tańcu, tak jak robią to ich rówieśnicy w Rovaniemi. Na sam koniec zajęć odwiedził nas prawdziwy święty Mikołaj. Niepostrzeżenie zostawił worek z prezentami i pojechał uszczęśliwiać inne dzieci, a w jego imieniu pani bibliotekarka rozdała prezenty. Szum papieru zdzieranego z podarunków i radość dzieci to piękny obraz świątecznej atmosfery, która wprawiła nas w cudowny i magiczny nastrój.