Blask świątecznego światła – warsztaty plastyczne w BD53


Nie ma takiego zła, które zakryje czystość śniegu.

Żal urywa swój ślad, zostaje tylko pokój w sercu. (Joanna Bejm: „Stajenka serca”)

W połowie grudnia spotkaliśmy się w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 na warsztatach plastycznych. Zaplanowałyśmy wykonanie lampionu świątecznego ze słoiczka.

Na początku porozmawialiśmy, z czym kojarzą się nam święta Bożego Narodzenia. Jest to czas, który wspominamy ze wzruszeniem i uśmiechem na twarzy. Każdy z nas ma przed oczami migoczące lampki choinkowe i znajdujące się pod drzewkiem prezenty w błyszczących opakowaniach… I oczywiście wszyscy pamiętamy przepełniające nas uczucie oczekiwania na coś szczególnego, co wkrótce nadejdzie… Nasze lampiony miały zapowiadać nadejście tych wyjątkowych chwil.

Po przeczytaniu ciepłej historii o choince („Legenda o choince”) z książki „Najpiękniejsze świąteczne opowieści” i odpowiedzi na pytania związane z tekstem magicznego opowiadania przystąpiliśmy do działania. Wszyscy uczestnicy nakleili na słoiczku wzór, który chcieli mieć na lampionie. Następnie rozpoczęliśmy bardzo przyjemną, a jednocześnie absorbującą czynność – obsypywanie szklanego naczynia brokatem (po uprzednim posmarowaniu szklanej powierzchni klejem). Naszą czytelnię oraz znajdujące się w niej stoły i krzesła pokrył magiczny, różnokolorowy pył.

Następnie (gdy brokat przysechł) górę słoiczka ozdobiliśmy gałązkami świerku i czerwonymi kuleczkami – owocami, np. głogu, dzikiej róży. Do wyboru były elementy sztuczne i prawdziwe. Każdy mógł wybrać, czy chce przyozdobić lampion gałązką plastikową, czy żywą; czy owoc ma być prawdziwy, ususzony, czy z gotowych elementów dekoracyjnych. Były również drewniane patyczki, na których można było ułożyć swoją kompozycję.

Następnie nasz projekt z gałązek i owoców przykleiliśmy na górze lampionu. Wstawiliśmy do środka tealight, wzorki ze ścianek naczynia odkleiliśmy – powstały „okienka” , przez które widać było pełgające światełko. W tym momencie lampion był gotowy. Mamy nadzieję, że błyszczące świeczniki będą mogły stanowić świąteczny element domowego wnętrza.

Wszystkim, którzy w ten przedświąteczny czas odwiedzili naszą bibliotekę i z werwą i ochotą przystąpili do wykonania lampionu, bardzo dziękujemy. Niech światełko umieszczone we własnoręcznie zrobionym świeczniku daje Wam dużo radości w oczekiwaniu na nadejście świąt Bożego Narodzenia.

Wesołych, zdrowych świąt dla wszystkich naszych Czytelników.

Do siego roku!