Wieczór wspomnień poświęcony Pawłowi Elszteinowi w 4. rocznicę śmierci
Wczorajszy wieczór w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert wypełniony był pięknymi wspomnieniami. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Miłośników Bródna zorganizował wyjątkowe wydarzenie poświęcone pamięci Pawła Elszteina (1922–2020) – znanego polskiego publicysty, popularyzatora lotnictwa, autora, tłumacza i fotografa – pt. „Jego Warszawa. Jego Praga, Jego Bródno”.
Głównym prelegentem był Tomasz Elsztein, syn Pawła Elszteina. W 4. rocznicę śmierci przybliżył uczestnikom spotkania życie i działalność swojego ojca. Zaprezentował wiele zdjęć – zarówno z życia zawodowego, jak i prywatnego. Ubarwiał je interesującymi komentarzami. Opowiadał m.in. o wizycie z ojcem w… Czytelni Naukowej nr I przy okazji prelekcji Jacka Natorffa „Jest taka kamienica na Pradze”.
Katarzyna Spoczyńska-Król – prezes Oddziału Miłośników Bródna Towarzystwa Przyjaciół Warszawy – przeczytała fragment książki Pawła Elszteina pt. „Moja Praga”. Zachęcamy do wypożyczenia w naszych placówkach
Sprawdź w bibliotecznym katalogu online dostępność książki Pawła Elszteina pt. „Moja Praga”
Wieczór był nie tylko hołdem dla wybitnej postaci, ale również okazją do podkreślenia, jak ważną rolę odgrywa dokumentowanie historii i przekazywanie jej w tak ciekawy sposób. Serdecznie dziękujemy Oddziałowi Miłośników Bródna Towarzystwa Przyjaciół Warszawy za kolejne wspaniałe spotkanie!
Pragniemy przypomnieć, że wkrótce zrealizujemy projekt „Śladami Englertówki. Jak narodziła się pierwsza Czytelnia Naukowa w Warszawie?”. Narodowe Centrum Kultury przyznało nam dofinansowanie w ramach programu „EtnoPolska” 2024. Paweł Elsztein przyjaźnił się z Janiną Englert – patronką Czytelni. Na wczorajszym spotkaniu była również Hanna Budzisz – wnuczka Janiny Englert.
Przygotujcie się na wspólne świętowanie z aż trzech okazji:
- 90 lat istnienia Czytelni Naukowej nr I,
- 50 lat działalności Czytelni w obecnym miejscu przy ul. św. Wincentego 85,
- pierwsze urodziny „Englertówki” (od 2023 r. Czytelnia Naukowa nr I ma wspaniałą patronkę – Janinę Englert, pierwszą kierowniczkę Czytelni; w komentarzu odnośnik do strony specjalnej poświęconej tej Bibliotekarce).
Autorki projektu:
Grażyna Strzelczak-Batkowska – Zastępca Dyrektora Biblioteki Publicznej na Targówku
Katarzyna Przybysz-Mendyk – animatorka kultury, koordynatorka edukacji kulturalnej w Bibliotece
Partner projektu: XLVI Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Warszawie
Patronką projektu oraz ekspertką ds. historii Czytelni Naukowej nr I sprzed 1996 r. i dziejów Janiny Englert będzie Hanna Budzisz – wnuczka Janiny Englert, dziennikarka prasowa, wiceprezes oddziału warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.