„Wesołym trzeba być i zdrowym być – i więcej nic” – spotkanie młodzieży z seniorami w BD12


W ramach obchodów Warszawskiego Tygodnia Międzypokoleniowego Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 12 w partnerstwie z Domem Kultury Zacisze zorganizowała spotkanie seniorów z młodzieżą z XIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli. Spotkanie pod hasłem „Każdy wiek może być złoty” było dla nas zaszczytem, ponieważ gościliśmy na nim m.in. Panie Sybiraczki, które jako dzieci przeżyły wywózki, a dziś mają ponad 90 lat. Najstarsza miała 99 lat – pomimo tego podzieliła się z młodzieżą swoją niezwykle wzruszającą historią.

To był wspaniały czas wymiany myśli, rozmów kilku pokoleń, owocny czas dyskusji o wartościach, zasadach, potrzebach i autorytetach ludzi w różnym wieku. Najwspanialsze jednak jest to, że pomimo upływających lat więcej nas łączy niż dzieli. Mamy podobne cele, marzenia i pragnienia. Rodzina, pasja, przyjaźń i drugi człowiek nadal są wartościami nieprzemijającymi i wszyscy zgadzamy się z tym, że każdemu człowiekowi należy się przede wszystkim szacunek.

Pozwólcie, że podsumujemy spotkanie dwoma sentencjami, którymi podzieliła się z nami jakże dziarska i wesoła seniorka:

„Z przebojem trzeba iść, pasztetówkę z bułką gryźć i z wszystkiego śmiać się w głos, bo wesoło sprzyja los”.

„Wesołym trzeba być i zdrowym być – i więcej nic”!

Za spotkanie serdecznie dziękujemy pani Taidzie Załuskiej-Szopie, pani Teresie Delegacz, pani Barbarze Kropiewnickiej, pani Janinie Parowskiej i pani Adeli Kiełbasińskiej.