Tydzień Międzypokoleniowy – spotkanie z zegarmistrzem w W98


W dniach 24–30.04.2023 obchodziliśmy Tydzień Międzypokoleniowy. W tym roku – podobnie jak w ubiegłym – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 98 przy ul. L. Kondratowicza włączyła się w tę bardzo ważną kampanię, której ideą jest integracja międzypokoleniowa oraz zwalczanie ageizmu – dyskryminacji ze względu na wiek. Przygotowaliśmy drugą edycję imprezy, która z okazji Tygodnia Międzypokoleniowego odbyła się zarówno w ubiegłym, jak i w tym roku pod nazwą „Wiosna pokoleń – dzieciaki seniorom”.

Podobnie jak w ubiegłym roku, ideą było zwrócenie uwagi na potrzeby osób starszych. Seniorzy mieli odczuć integrację międzypokoleniową, obie zaś grupy – potwierdzić wzajemne poszanowanie i chęć spotykania się. Nasza Wypożyczalnia stała się swego rodzaju platformą do spotkania seniorów i młodzieży. W tym celu zaprosiliśmy do nas seniora – pana Adama, który spotkał się z klasą dzieci ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 275 im. Artura Oppmana. Pan Adam przed przejściem na emeryturę był zegarmistrzem. Opowiedział dzieciom o tym zanikającym już zawodzie. Pokazał narzędzia, których używał do swojej pracy, różnego rodzaju modele zegarów; opowiedział o tym, jak został zegarmistrzem i jak wspomina swoją pracę. Dzieci miały możliwość zajrzeć do wnętrza zegara, popatrzeć na niego przez zegarmistrzowską lupę oraz zadać całą masę pytań naszemu gościowi. Dla większości z nich była to jedyna okazja, żeby na żywo dotknąć narzędzi oraz poznać kogoś, kto z taką pasją opowiada o zegarach, które – jeśli wierzyć słowom pana zegarmistrza – mają duszę.

Na spotkanie została także zaproszona inna seniorka – pani Lucyna. Niestety z powodu kłopotów zdrowotnych nie mogła do nas dołączyć. Napisała jednak piękny list do dzieci, który został im odczytany przez panią bibliotekarkę.

Po spotkaniu dzieci przygotowały zakładki do książek dla seniorów odwiedzających naszą Wypożyczalnię podczas Tygodnia Międzypokoleniowego. Wzięły też udział rozwiązaniu zegarowej łamigłówki przygotowanej dla nich przez bibliotekarzy.

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.