Spotkanie z Rafałem Skąpskim w Czytelni Naukowej nr I


26 września w Czytelni Naukowej nr I odbyło się spotkanie z Rafałem Skąpskim – redaktorem wspomnień i wnukiem Zofii Skąpskiej, autorki „Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie”.

Pierwszy tom wspomnień został nagrodzony przez Magazyn Literacki „Książki” tytułem Wydarzenie Edytorskie 2019 roku oraz uzyskał nominację do Nagród Historycznych Polityki za rok 2019 w kategorii „Pamiętniki, relacje, wspomnienia”. Teatr Polskiego Radia zrealizował dwa słuchowiska na kanwie dwóch pierwszych tomów.

Podczas spotkania Rafał Skąpski opowiadał m.in., jak dotarł do pamiętników swojej Babci, a także jak doszło do ich wydania. Podzielił się wieloma ciekawymi informacjami związanymi z tymi wspomnieniami. Serdecznie zachęcamy do ich przeczytania!

Sprawdź w bibliotecznym katalogu online dostępność książek „Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie”.

Dziękujemy za spotkanie!

Rafał Skąpski jest prezesem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Przez wiele lat był prezesem spółki Targi Książki – organizatora Warszawskich Targów Książki i innych wydarzeń targowych w Gdyni, Warszawie, Katowicach. Przez 10 lat był dyrektorem Państwowego Instytutu Wydawniczego (2005–2015), a przez 3 lata – wiceministrem kultury (2001–2004).

Autor wielu publikacji poświęconych m. in. kulturze, historii genealogii. Jego teksty ukazywały się m.in. na łamach „Twórczości”, „Przeglądu”, „Sądeczanina”, „Stolicy” i „Zdanie”. Od roku jest sekretarzem Rady Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.