Spotkanie z płk Czesławem Lewandowskim
Spotkanie z płk Czesławem Lewandowskim – Bohaterem Powstania Warszawskiego – zorganizowane przez Wypożyczalnię Pedagogiczną nr 130 zapisało się złotymi zgłoskami w historii Biblioteki Publicznej na Targówku. Moc wzruszeń, głębia refleksji, znamienite osoby wśród uczestników tego wspaniałego wydarzenia inaugurującego projekt „PamiętaMY o Powstaniu”… Sala przy ul. św. Wincentego 85 została 25 września szczelnie wypełniona, m.in. przez liczną młodzież.
Na spotkanie przybyli m.in:
– Krzysztof Miszewski, Burmistrz Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy,
– Katarzyna Spoczyńska-Król, prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy – Oddziału Miłośników Bródna,
– Hanna Budzisz, wnuczka Janiny Englert (patronki Czytelni Naukowej nr I),
– Małgorzata Muter, wicedyrektorka XLVI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego (XLVI Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Warszawie – partner projektu „PamiętaMY o Powstaniu”)
– Barbara Marczak i Jerzy Kamiński, Prezesi Fundacji „Pomoc Potrzebującym”.
Krzysztof Miszewski, Burmistrz Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zainaugurował projekt „PamiętaMY o Powstaniu”, dziękując płk Czesławowi Lewandowskiemu – Wielkiemu Przyjacielowi Biblioteki Publicznej na Targówku – za wywalczoną wolność.
Uczestniczyliśmy we wspaniałej lekcji żywej historii. Rozmowę z płk Czesławem Lewandowskim przeprowadziła Joanna Prażmowska, kierowniczka Wypożyczalni Pedagogicznej nr 130.
Inauguracji projektu „PamiętaMY o Powstaniu” towarzyszyła oprawa muzyczna (Tadeusz Melon: skrzypce, Paweł Dubaniewicz: gitara, śpiew). Publiczność pięknie śpiewała. Utwór „Warszawskie dzieci” miał w sobie tyle młodzieńczej energii, że z pewnością było nas słychać w całej stolicy!
Dziękujemy za spotkanie, które na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci!
Projekt „PamiętaMY o Powstaniu” ma na celu pielęgnowanie pamięci o czasach drugiej wojny światowej, a przede wszystkim o Powstaniu Warszawskim. Zależy nam, aby pogłębić wiedzę na temat historii i razem z młodym pokoleniem być świadkiem żywych relacji, jakie usłyszymy od Powstańców.
W ramach projektu:
– spotkania z warszawskimi powstańcami z oprawą muzyczną;
– wieczory autorskie z Joanną Jax, Sławomirem Koprem, Ałbeną Grabowską;
– spacery śladami grobów powstańczych z przewodnikiem Krzysztofem Gajdą;
– koncert (nie)zakazanych piosenek z udziałem mieszkańców Targówka.
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Czesław Lewandowski, ps. „Bystry” (ur. 17 października 1928 w Wólce Garwolińskiej) – działacz kombatancki, uczestnik powstania warszawskiego, prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.
W trakcie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej był w latach 1942–1945 działaczem polskiej konspiracji niepodległościowej w ramach Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Brał udział w powstaniu warszawskim jako członek Zgrupowania Żyrafa na Żoliborzu. Uczestniczył między innymi w natarciu na Dworzec Gdański.
Następnie od września 1944 do maja 1945 przebywał w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym KL Stutthof. Przeżył między innymi „marsz śmierci” podczas ewakuacji obozu na wiosnę 1945.
Po wojnie w latach 1946–1981 służył w WP awansując do stopnia pułkownika. Był między innymi zastępcą Szefa Wojsk Chemicznych Warszawskiego Okręgu Wojskowego, a także wykładowcą w Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie oraz Akademii Sztabu Generalnego im. gen. broni Karola Świerczewskiego.
Jako działacz kombatancki był prezesem Rejonu ZKRPiBWP w warszawskiej dzielnicy Praga-Północ i Targówek, a także wiceprezesem i skarbnikiem Zarządu Głównego ZKRPiBWP. Od 2022 jest ponownie członkiem Zarządu Głównego i Prezydium ZKRPiBWP. W czerwcu 2023 został wybrany na prezesa Zarządu Głównego ZKRPiBWP. W lutym 2024 szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powołał go w skład Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.