Spotkanie autorskie z dr Beatą Michalec w BD40


28 lutego 2023 r. w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 40 odbyło się spotkanie promujące książkę dr Beaty Michalec (zastępcy dyrektora ds. programowych Muzeum Niepodległości w Warszawie) pt. „Stefan Starzyński – gospodarz stolicy w latach 1934–1939”.

Licząca ponad 1000 stron monografia przybliża działalność prezydenta, któremu Warszawa tak wiele zawdzięcza. W książce znajdziemy również kalendarium obejmujące okres od rozpoczęcia urzędowania przez prezydenta m.st. Warszawy Stefana Starzyńskiego (2 sierpnia 1934 r.) do dnia aresztowania go przez Gestapo i uwięzienia na Pawiaku (27 października 1939 r.).

Podczas spotkania dr Beata Michalec opowiadała m.in. o tym, jak dzięki Stefanowi Starzyńskiemu zmieniał się Targówek.

Fragmenty z książki:

„Wszystkie przedmieścia Wielkiej Warszawy w 1934 roku były opuszczone przez władze miasta i zaniedbane. Na Mokotowie, Ochocie, Woli, Żoliborzu, Pradze, Targówku, Grochowie, Nowym Bródnie czy Pelcowiźnie rozpoczynała się brudna, prowincjonalna „mieścina”. W latach 1934−1938 dzielnice te zmieniały swoje oblicze, stawały się prężnie rozwijającymi dzielnicami Warszawy. Ulice pokryte zostały brukiem, a kanalizacja przestała być nieosiągalnym luksusem. Na pustych placach powstawały murowane domy mieszkalne. Około 80% środków finansowych przeznaczonych na inwestycje, zostało w ciągu czterech lat zużytkowane przez Zarząd Miejski na budowę najpotrzebniejszych urządzeń na przedmieściach”. (dr Beata Michalec: „Stefan Starzyński – gospodarz stolicy w latach 1934–1939”, Wyd. Muzeum Niepodległości, Warszawa 2021, s. 25)

„We wrześniu 1938 roku do obszaru Warszawy włączono tereny gminy Bródno i Wilanów, które zamieszkiwało 15 077 osób, z czego na terenie z gminy Wilanów – 4 786 mieszkańców, z gminy Bródno – 10 309 osób. Ludność obszaru włączonego terenu z gminy Bródno, stanowili przeważnie mieszkańcy baraków miejskich na Annopolu, którzy już od 1936 roku meldunkowo i policyjnie przynależeli do stolicy. Mieszkańcy południowych terenów włączonych do Warszawy byli przeważnie drobnymi rolnikami, zajmującymi się uprawą warzyw. Na przyłączonych terenach z gminy Bródno znajdowało się 131 nieruchomości mieszkalnych, a na terenie gminy Wilanów – 535”. (dr Beata Michalec: „Stefan Starzyński – gospodarz stolicy w latach 1934–1939”, Wyd. Muzeum Niepodległości, Warszawa 2021, s. 28)

„Prezydent osobiście odwiedzał Marymont, Powązki, Koło, Ochotę, Czyste, Pelcowiznę, Bródno, Targówek czy Michałów, chciał bezpośrednio spotykać się z ich mieszkańcami i zasięgnąć u nich informacji czy opinii o celowości przeprowadzanych prac remontowo-budowlanych czy modernizacyjnych, uzupełnić program robót w razie stwierdzonych na miejscu konieczności zmian. Dość często, podczas osobistego zetknięcia się prezydenta z mieszkańcami odległych przedmieść, rozwiązywane były od ręki zawiłe i skomplikowane spory, jakie gmina prowadziła ze swoimi obywatelami przez dziesiątki lat”. (dr Beata Michalec: „Stefan Starzyński – gospodarz stolicy w latach 1934–1939”, Wyd. Muzeum Niepodległości, Warszawa 2021, s. 31)

Ponadto dr Beata Michalec przybliżyła słuchaczom wiele stołecznych wydarzeń z tamtych lat, takich jak:

– uroczystość odsłonięcia pomnika Marii Skłodowskiej-Curie (9 września 1935 r.),
– powstanie parku im. gen. Józefa Sowińskiego na Woli (16 listopada 1935 r.),
– otwarcie wiaduktu żoliborskiego (27 listopada 1937 r.),
– uroczystość odsłonięcia odrestaurowanych murów miejskich na Starym Mieście (10 października 1938 r.).

Książkę wydało Muzeum Niepodległości (w ramach serii wydawniczej Biblioteka Kwartalnika „Niepodległość i Pamięć”). Można ją pobrać za darmo z działu publikacji Muzeum Niepodległości.

Spotkanie w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 40 zostało zorganizowane w ramach Roku Stefana Starzyńskiego.

Rok Stefana Starzyńskiego – wydarzenia w Bibliotece Publicznej na Targówku

Sprawdź w katalogu online dostępność książki pt. „Stefan Starzyński – gospodarz stolicy w latach 1934–1939”

Komunikat
Szanowni Czytelnicy! W związku z wydarzeniem „Zakolegowani z Biblioteką 2” 20 kwietnia 2024 r. nie będzie możliwości skorzystania z komputera w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert i Wypożyczalni nr 130 o profilu pedagogicznym. Będzie można wypożyczać i zwracać książki, a także… zachwycać się klockami Lego i tworzyć własne wspaniałe konstrukcje! :) Serdecznie zapraszamy!