„Slow fashion” – warsztaty w BD12
15 maja w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12 licealiści wzięli udział w warsztatach z Moniką Szymor, autorką książki pt. „Slow fashion” (Wydawnictwo Moc Media). Spotkanie współprowadziła Sylwia Chrabałowska (fundatorka i prezeska Fundacji Moc Kobiet, założycielka wydawnictwa Moc Media).
Książkę wkrótce będzie można u nas wypożyczyć.
Co wiemy o odzieży, którą kupujemy? Niewiele…
- Nie znamy pochodzenia surowca, z którego jest produkowana.
- Nie wiemy gdzie, przez kogo i w jakich warunkach zostały uszyte ubrania.
- Nie wiemy, jak czytać składy na metkach.
- Nie wiemy, jak rozpoznawać jakość.
- Nie wiemy, co składa się na cenę i co kryje się pod słowami „tanio”, „drogo”.
- Nie wiemy o tym, że moda szkodzi planecie, ludziom, którzy przy niej pracują, ale i naszemu zdrowiu.
Gdzie w takim razie można się tego dowiedzieć? Warto przeczytać książkę Moniki Szymor pt. „Slow fashion”, wydaną przez Moc Media! Autorka przekonuje, że kluczem jest jakość – ona zawsze nosi się stylowo.
W pierwszej części warsztatów w BD12 każdy uczestnik losował pytanie, które stawało się tematem dyskusji, a następnie wybrzmiewała prawidłowa odpowiedź, uświadamiająca, jak funkcjonuje branża odzieżowa.
Czy wiecie, że…?
- ekologiczne ubranie z butelki PET tak naprawdę nie jest eko, ponieważ PET to poliester, czyli pochodna ropy naftowej, a zatem… takie ubranie nie ma nic wspólnego z byciem eko!
- produkcja z recyklingu nie służy środowisku. Ogólnie powinniśmy ograniczyć ilość plastiku wokół nas, a nie przekształcać go w inną formę.
- w krajach azjatyckich pracuje 152 miliony dzieci.
Potem przyszła pora na pracę w grupach. Młodzież tworzyła na kartkach metki ubrań i omawiała swoje prace. Na zakończenie uczniowie zapoznawali się z różnymi tkaninami i dzianinami.
Dzięki warsztatom już wiedzą, jak:
• wybierać etyczne marki odzieży,
• zmienić nawyki i unikać nieczystych zagrywek „sieciówek”,
• poznać jakość materiału,
• wybierać ubrania dla siebie,
• dbać o własne ubrania.
Monika Szymor – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego. Projektantka mody, założycielka marki odzieżowej SheMore. Od lat promuje ideę ‘slow fashion’. Publikuje na temat zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialnych wyborów konsumenckich. Autorka książki „Slow fashion”. Prowadzi warsztaty i spotkania z cyklu „Jakość nosi się stylowo”. Wspomaga kobiety w kształtowaniu własnego wizerunku i stylu. Przewodnicząca Rady Fundacji Moc Kobiet, działającej na rzecz wspierania przedsiębiorczości i aktywizacji kobiet na rynku pracy. Prywatnie miłośniczka włoskiej kuchni, uważnego kupowania i świadomego życia. Od dziecka zakochana w książkach.