Popołudnie z Królową w CNI
W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w ramach cyklu spotkań z kulturą i historią w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert odbyła się pierwsza prelekcja poświęcona modzie i kreacjom.
Zagościła u nas Królowa Marysieńka, czyli Katarzyna Marynowska, i zaznajomiła nas z dynamicznie rozwijającą się modą damską i męską w XVII wieku. Przede wszystkim ważne były stroje niezwykle bogate, uszyte z drogich materiałów i misternie zdobione. W garderobach ówczesnych kobiet i mężczyzn można było znaleźć eleganckie surduty, gorsety z fiszbinami oraz tzw. rogówki, czyli suknie ze stelażem złożonym z połączonych taśmami stalowych obręczy.
Katarzyna Marynowska jest archiwistką, która jakiś czas temu znalazła nowe zajęcie w życiu: wciela się w Królową i upowszechnia wiedzę oraz historię. Robi to naprawdę w świetny i ciekawy sposób! Słuchając Katarzyny, ma się wrażenie, że to prawdziwa Marysieńka! Nawet jeśli tym razem nie udało jej się wystąpić przed publicznością w sukni stylizowanej na daną epokę.
Od sześciu lat Królewska Fundacja Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich zajmuje się rodziną Sobieskich. Prowadzi prelekcje, wykłady oraz rekonstrukcje historyczne. Współpracują ze szkołami, domami kultury, bibliotekami i Uniwersytetami trzeciego wieku. Co roku można ich spotkać w Kruszynianach w wiosce Tatarskiej oraz na Pikniku Archiwalnym w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Więcej informacji o działalności Fundacji:
Instagram: @mjsobiescy.pl
Facebook: Królewska Fundacja Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich