Popołudnie z Królową w CNI

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w ramach cyklu spotkań z kulturą i historią w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert odbyła się pierwsza prelekcja poświęcona modzie i kreacjom.

Zagościła u nas Królowa Marysieńka, czyli Katarzyna Marynowska, i zaznajomiła nas z dynamicznie rozwijającą się modą damską i męską w XVII wieku. Przede wszystkim ważne były stroje niezwykle bogate, uszyte z drogich materiałów i misternie zdobione. W garderobach ówczesnych kobiet i mężczyzn można było znaleźć eleganckie surduty, gorsety z fiszbinami oraz tzw. rogówki, czyli suknie ze stelażem złożonym z połączonych taśmami stalowych obręczy.

Katarzyna Marynowska jest archiwistką, która jakiś czas temu znalazła nowe zajęcie w życiu: wciela się w Królową i upowszechnia wiedzę oraz historię. Robi to naprawdę w świetny i ciekawy sposób! Słuchając Katarzyny, ma się wrażenie, że to prawdziwa Marysieńka! Nawet jeśli tym razem nie udało jej się wystąpić przed publicznością w sukni stylizowanej na daną epokę.

Od sześciu lat Królewska Fundacja Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich zajmuje się rodziną Sobieskich. Prowadzi prelekcje, wykłady oraz rekonstrukcje historyczne. Współpracują ze szkołami, domami kultury, bibliotekami i Uniwersytetami trzeciego wieku. Co roku można ich spotkać w Kruszynianach w wiosce Tatarskiej oraz na Pikniku Archiwalnym w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Więcej informacji o działalności Fundacji:
Instagram: @mjsobiescy.pl
Facebook: Królewska Fundacja Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.