„Od Rubika do Rubika. W cztery oczy z ojcem i synem” – spotkanie autorskie z Grzegorzem Łubczykiem


23 września 2024 r. w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert przy ul. św. Wincentego 85 w Warszawie gościliśmy Grzegorza Łubczyka – byłego ambasadora RP w Budapeszcie, dziennikarza, dyplomatę oraz autora publikacji prasowych, książek i filmów na temat historii Węgier i relacji polsko-węgierskich. Spotkanie dotyczyło ilustrowanej opowieści o Ernő Rubiku – węgierskim wynalazcy zabawki logicznej wszech czasów, słynnej „kostki Rubika”, którą miało w rękach, próbując ją ułożyć, ponad miliard mieszkańców planety Ziemia, nie licząc tych, którzy układali podróbki.

Książka powstała na podstawie kilku reporterskich spotkań, wywiadów, rozmów z panami Rubikami w latach 80. ub. wieku, gdy Grzegorz Łubczyk był korespondentem „SM” i „Życia Warszawy” w Budapeszcie, a także na podstawie ostatniej rozmowy w 2022 roku z Ernő „od kostki”. Wynalazca magicznego sześcianu niebywale rzadko udzielał wywiadów; najczęściej odmawiał. Dodatkowym walorem książki są unikatowe, jedyne w swoim rodzaju zdjęcia, w tym rodzinne, obu panów Rubików.

Ten magiczny sześcian, choć w tym roku mija 50 lat od jego „narodzin”, nadal żyje i wciąż trafia do rąk nowych młodych pokoleń na całym świecie. Wykorzystują go także różne dziedziny wiedzy i nauki, zwłaszcza matematycy, ludzie sztuki, karykaturzyści, nie wspominając o autorach reklam.

A teraz kilka ciekawostek…

  • 11 czerwca 2023 r. Max Park ustanowił nowy rekord świata w pojedynczym ułożeniu kostki 3×3 czasem 3,13 s. Pobił on poprzedni rekord (3,47) aż o 0,34 sekundy. Poprzedni rekordzista Yusheng Du znajdował się na szczycie rankingu przez ponad 4 lata i 6 miesięcy.
  • W Hongkongu, w centrum handlowym Nina znajduje się największa kostka Rubika na świecie. Konstrukcja trafiła już do Księgi Rekordów Guinnessa.
  • Istnieje kostka Rubika wykonana z litego złota, wysadzona 23 tysiącami ametystów, 34 tysiącami rubinów i 34 tysiącami szmaragdów. Jest to najdroższa kostka Rubika na świecie – kosztuje „zaledwie” 1,5 mln dolarów.
  • Do Polski zabawka trafiła w 1982 roku.
Tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.