Metroteka tętni życiem nawet przed otwarciem!


Choć w lokalu Metroteki (Biblioteka w metrze) na stacji metra Kondratowicza jeszcze nie ma książek (otwarcie planowane jest na I kwartał 2024 r.), to już teraz organizujemy tu wydarzenia, które przyciągają wiele osób spragnionych kontaktu z kulturą i… naturą!

7 października 2023 r. w Metrotece zainaugurowaliśmy 9. edycję Nocy Bibliotek. Razem z wolontariuszami prezentowaliśmy dzieciom bajki w teatrzyku Kamishibai, a także przeprowadziliśmy warsztaty decoupage, które zaowocowały wieloma pięknymi dziełami stworzonymi przez osoby w wieku „od juniora do seniora”. Rozdawaliśmy również m.in. drobne upominki ufundowane przez Urząd Dzielnicy Targówek.

8 września 2023 r. każdy, kto odwiedził Metrotekę, mógł się rozsmakować w pięknie słów i przyrody. Wniknęliśmy bowiem w świat powieści Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem” w ramach 12. edycji Narodowego Czytania. Wspólna lektura dostarczyła radości, wzruszeń, refleksji… Wszyscy, którzy wzięli udział w wydarzeniu, włożyli całe serce, by słowa z 1888 r. pięknie wybrzmiały w miejscu, gdzie za kilka miesięcy zostanie otwarta pierwsza w Warszawie biblioteka w metrze.

Z kolei w lipcu 2023 r. w Metrotece można było oglądać wystawę dotyczącą konkursu „Warszawa w kwiatach”. Już po raz 40. wyłoniono najpiękniejsze ogrody, balkony i działki. Konkurs stanowi kontynuację przedwojennej tradycji ukwiecania stolicy przy udziale warszawianek i warszawiaków. Jego historia sięga lat 30., kiedy prezydent Warszawy Stefan Starzyński zamarzył, aby stolica rozkwitała niczym inne europejskie metropolie. Dzięki niemu rozwijały się miejskie ogrody, powstawały nowe skwery, zieleńce i kwietne rabaty, ale przede wszystkim – pojawiła się wyjątkowa społeczna inicjatywa. W akcję wspólnego dekorowania i zazieleniania miasta zaangażowali się mieszkańcy Warszawy. Konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody ogłaszany był co roku aż do wybuchu wojny, a uczestniczyły w nim setki warszawiaków. Reaktywacja akcji nastąpiła dopiero na początku lat 70. M.st. Warszawa razem z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy kontynuuje tę tradycję, promując miłość do zieleni wśród mieszkańców.

Serdecznie dziękujemy każdemu, kto nas odwiedził w Metrotece. Do zobaczenia już za kilka miesięcy pomiędzy regałami wypełnionymi książkami! Zanim jednak otworzymy w tym miejscu Wypożyczalnię nr 98, zorganizujemy jeszcze niejedno obfitujące w atrakcje wydarzenie. I oczywiście czeka nas aranżacja.

Trzymajcie za nas kciuki!