Marcin Styczeń spełniał muzyczne życzenia


Kwietniowy Czwartek poetycko-muzyczny był wyjątkowy – tym razem to licznie zgromadzona Publiczność wybierała utwory, które rozbrzmiały w Czytelni Naukowej nr I. Gość specjalny – Marcin Styczeń – z radością spełniał życzenia.

Ponad 150 piosenek, 11 płyt (5 stworzonych wspólnie z poetą Ernestem Bryllem), 20 lat występów na scenie… Jak wybrać z tak bogatego dorobku artystycznego? Osoby, które przybyły na koncert 27 kwietnia 2023 r., najchętniej wysłuchałyby „na żywo” wszystkich utworów Marcina Stycznia. Każdy marzył, by było możliwe urzeczywistnienie słów zaśpiewanych przez artystę w pierwszym utworze pt. „Tylko rytm”:  „Prawda jest taka, że zatrzymać chciałbym czas”.

Wprawdzie nie dało się go zatrzymać, ale… udało się go wydłużyć! Muzyka w krainie książek ucichła dopiero ok. godz. 20.30 (2,5 godz. od rozpoczęcia wydarzenia), dzięki czemu wiele życzeń miłośników twórczości Marcina Stycznia zostało spełnionych. Pieśniarz, kompozytor i autor tekstów emanował charyzmą. Głosem ogrzewał serca słuchaczy. Uraczył ich także anegdotami dotyczącymi okoliczności powstania niektórych swoich dzieł, m.in. „Madonny od popaprańców”. Liryczną atmosferę wydarzenia potęgowało klimatyczne oświetlenie. Po odłożeniu mikrofonu artysta chwycił za długopis, by podpisywać swoje płyty i książkę pt. „Duchy poetów”.

Więcej inf. o piosenkach Marcina Stycznia: www.marcinstyczen.pl

Przypominamy, że Marcin Styczeń jest także gospodarzem audycji „Każesz mi śpiewać”, emitowanej w każdy wtorek w Polskim Radiu RDC. W lutym 2023 r. specjalnym gościem audycji był Jacek Gutry, który opowiadał o koncertach w Czytelni Naukowej na Targówku.

Posłuchaj audycji o Czwartkach poetycko-muzycznych w Czytelni

Koncert poprzedziła prezentacja wierszy dwóch pań z grupy poetyckiej Akant – Danuty Chyły i Danuty Ziębińskiej, które przedstawiły wybrane utwory własnego autorstwa.

Wieczór, jak co miesiąc, rozpoczął krótkim występem artystycznym i poprowadził Jacek Gutry – śpiewający autor, laureat festiwali piosenki poetyckiej, od kilku lat co roku prowadzący koncerty piosenki literackiej, odbywające się w ramach festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja wolności”, festiwalu „Kryształowy kamerton” oraz Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA.

Kwietniowy Czwartek poetycko-muzyczny został zrealizowany w ramach obchodów Tygodnia Międzypokoleniowego (24-30 kwietnia 2023 r.).