Jak się żyło w czasach PRL-u?


Jedno z najciekawszych w Warszawie wydarzeń w ramach Tygodnia Międzypokoleniowego odbyło się w… Bibliotece na Targówku! „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w każdym wieku” – to hasło tegorocznej kampanii integrującej pokolenia. Urzeczywistniliśmy je!

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie uznało spotkanie „Codzienności PRL” za jedno z najciekawszych (spośród ponad 100!) warszawskich wydarzeń zorganizowanych podczas Tygodnia Międzypokoleniowego (24-30 kwietnia 2023 r.). To wyjątkowe, wiekopomne zetknięcie się dwóch pokoleń w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12 trafiło głęboko do serc uczestników.

28 kwietnia seniorzy z Domu Kultury „Zacisze” usiedli naprzeciwko uczniów CXXXVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana, by porozmawiać o okresie PRL-u. Młode duchem Panie barwnie opowiadały o realiach ówczesnego życia, a 3-klasiści chłonęli te wspomnienia. Szybko wywiązała się żywiołowa rozmowa o tym, jak się żyło kilkadziesiąt lat temu. Szkoła, zabawy przy trzepaku, zakupy, telefony, gazety, kasety VHS, saturatory, podróże do demoludów, pochody pierwszomajowe… Nie zabrakło również cennych porad dla przyszłorocznych maturzystów – inspirujących słów, które mogą im pomóc wejść w dorosłość.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa przedmiotów i zdjęć z tamtych czasów. Oczywiście – by mocniej wczuć się w klimat – w bibliotece nie zabrakło sztandarowego poczęstunku, czyli… słonych paluszków.

29 kwietnia to Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Życzymy zatem wielu przyjaźni łączących pomimo dzielących Was lat!

Komunikat
Uprzejmie informujemy, że Biblioteka nr 53 oraz Wypożyczalnia nr 2 mieszczące się przy ul. Bazyliańskiej 6 zostaną tymczasowo zamknięte 11 grudnia 2023 r. od godz. 16.00 z powodu awarii ogrzewania. Przepraszamy za niedogodności i zachęcamy do odwiedzenia nas w dniu jutrzejszym. Dziękujemy za wyrozumiałość. Ponadto 11 grudnia 2023 r. Biblioteka nr 65 przy ul. Krasnobrodzkiej 11 będzie czynna do godz. 16.45. O godz. 17.00 rozpocznie się spektakl dla dzieci w wieku 5–10 lat pt. „W poszukiwaniu Świątecznej Gwiazdki” w wykonaniu teatru Blaszany Bębenek. Serdecznie zapraszamy!