Jak się żyło w czasach PRL-u?

Jedno z najciekawszych w Warszawie wydarzeń w ramach Tygodnia Międzypokoleniowego odbyło się w… Bibliotece na Targówku! „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w każdym wieku” – to hasło tegorocznej kampanii integrującej pokolenia. Urzeczywistniliśmy je!

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie uznało spotkanie „Codzienności PRL” za jedno z najciekawszych (spośród ponad 100!) warszawskich wydarzeń zorganizowanych podczas Tygodnia Międzypokoleniowego (24-30 kwietnia 2023 r.). To wyjątkowe, wiekopomne zetknięcie się dwóch pokoleń w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12 trafiło głęboko do serc uczestników.

28 kwietnia seniorzy z Domu Kultury „Zacisze” usiedli naprzeciwko uczniów CXXXVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana, by porozmawiać o okresie PRL-u. Młode duchem Panie barwnie opowiadały o realiach ówczesnego życia, a 3-klasiści chłonęli te wspomnienia. Szybko wywiązała się żywiołowa rozmowa o tym, jak się żyło kilkadziesiąt lat temu. Szkoła, zabawy przy trzepaku, zakupy, telefony, gazety, kasety VHS, saturatory, podróże do demoludów, pochody pierwszomajowe… Nie zabrakło również cennych porad dla przyszłorocznych maturzystów – inspirujących słów, które mogą im pomóc wejść w dorosłość.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa przedmiotów i zdjęć z tamtych czasów. Oczywiście – by mocniej wczuć się w klimat – w bibliotece nie zabrakło sztandarowego poczęstunku, czyli… słonych paluszków.

29 kwietnia to Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Życzymy zatem wielu przyjaźni łączących pomimo dzielących Was lat!

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.