Jak się żyło w czasach PRL-u?


Jedno z najciekawszych w Warszawie wydarzeń w ramach Tygodnia Międzypokoleniowego odbyło się w… Bibliotece na Targówku! „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w każdym wieku” – to hasło tegorocznej kampanii integrującej pokolenia. Urzeczywistniliśmy je!

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie uznało spotkanie „Codzienności PRL” za jedno z najciekawszych (spośród ponad 100!) warszawskich wydarzeń zorganizowanych podczas Tygodnia Międzypokoleniowego (24-30 kwietnia 2023 r.). To wyjątkowe, wiekopomne zetknięcie się dwóch pokoleń w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12 trafiło głęboko do serc uczestników.

28 kwietnia seniorzy z Domu Kultury „Zacisze” usiedli naprzeciwko uczniów CXXXVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana, by porozmawiać o okresie PRL-u. Młode duchem Panie barwnie opowiadały o realiach ówczesnego życia, a 3-klasiści chłonęli te wspomnienia. Szybko wywiązała się żywiołowa rozmowa o tym, jak się żyło kilkadziesiąt lat temu. Szkoła, zabawy przy trzepaku, zakupy, telefony, gazety, kasety VHS, saturatory, podróże do demoludów, pochody pierwszomajowe… Nie zabrakło również cennych porad dla przyszłorocznych maturzystów – inspirujących słów, które mogą im pomóc wejść w dorosłość.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa przedmiotów i zdjęć z tamtych czasów. Oczywiście – by mocniej wczuć się w klimat – w bibliotece nie zabrakło sztandarowego poczęstunku, czyli… słonych paluszków.

29 kwietnia to Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Życzymy zatem wielu przyjaźni łączących pomimo dzielących Was lat!