„Historia Pragi życiorysami pisana” – spotkanie z Joanną Kiwilszo


Praga to skarbnica fascynujących historii, które są jak delicje dla duszy. Podczas wczorajszego spotkania z Joanną Kiwilszo rozsmakowywaliśmy się w praskich dziejach rodzin Jana Wedla, Jana Kobuszewskiego, Jana Olszewskiego, Henri Bergsona… Autorka książki „Historia Pragi życiorysami pisana” pięknie malowała słowami życie osób zamieszkujących ten wyjątkowy rejon Warszawy. Barwne opowieści snute w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert (też WIELKIEJ prażanki!) urzekły słuchaczy i wywołały wiele wspomnień dotyczących bazaru Różyckiego, tamtejszych ulic, szkół, sklepów i zakamarków. Wywiązała się żywiołowa dyskusja pełna anegdot i wzruszeń.

W spotkaniu uczestniczył Marek Borowski – senator warszawsko-praski, o którym także można przeczytać w książce Joanny Kiwilszo. Sięgnął pamięcią m.in. do czasów, gdy w dzieciństwie często odwiedzał dziadków mieszkających przy ul. Wileńskiej. Przytaczane przez niego historie promieniały humorem, przybliżając specyfikę Pragi, która sprawia, że… po prostu chce się tam bywać! Praga przyciąga, przyjaźnie prowokując: „Pragniesz mnie poznać? Nie bój się! Przyjdź i przetrzyj „patrzałki” z podziwu! Przeniknij praską przeszłość!”

Serdecznie dziękujemy za wspaniałe spotkanie!

Joanna Kiwilszo – absolwentka Wydziału Historii Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik Biblioteki Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego