Czwartek poetycko-muzyczny – wrzesień 2023


Ach, jak my za tym tęskniliśmy!!! Jak widać po wczorajszej frekwencji, wielu z Was też z radością gasiło tęsknotę za tak lubianym cyklem bibliotecznych wydarzeń.

Po wakacyjnej przerwie wznowiliśmy Czwartki poetycko-muzyczne w Czytelni Naukowej nr I!

28 września uszy i dusze licznie zgromadzonych słuchaczy poczęstowaliśmy twórczością Doroty „Sowy” Kuzieli. Bisom nie było końca! Poza tym – tradycyjnie – wystąpił Jacek Gutry. Artystów i widownię powitała zastępczyni Dyrektora Biblioteki Publicznej na Targówku – Grażyna Strzelczak-Batkowska.

Bardzo ważną, wzruszającą częścią wydarzenia była prezentacja poezji grupy Akant. Ula Brandys recytowała wiersze śp. Anny Caban, zmarłej w lipcu br. poetki, która związana była z naszymi spotkaniami od początku ich istnienia i kilkakrotnie prezentowała zebranym na „Czwartkach poetycko-muzycznych” swoje nowe wiersze. Swoją poezję przedstawiła również Anna Wiktorzak.

Specjalnym gościem wrześniowego spotkania była Dorota Kuziela – singer songwriter – autorka piosenek, interpretatorka poezji śpiewanej, która jak mało kto potrafi grać na skrzypcach i śpiewać jednocześnie! Usłyszeliśmy wybrane utwory z autorskiej płyty „Nigdy nic nie wiadomo” oraz kompozycje do tekstów ulubionych poetów.

Dorotę „Sowę” Kuzielę uhonorowano m.in.:
• I nagrodą na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie
• I nagrodą „Złoty Prysznic” na Turnieju Śpiewających Poezję „Łaźnia” w Radomiu
• II nagrodą oraz nagrodą im. Wojtka Bellona za walory tekstów piosenek na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie
• I nagrodą „Gęste Sito Krytyki” na Biłgorajskich Spotkaniach z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską
• I nagrodą w Konkursie Piosenki Artystycznej na festiwalu „Wschody” w Lublinie
• II nagrodą na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA w Rybniku
• I nagrodą „Hebanowy Szczebel do Kariery”, nagrodą specjalną im. Janusza Kondratowicza dla autora najlepszego tekstu, nagrodą „Bursztynowego Skubika” dla największej osobowości na Spotkaniach Młodych Autorów i Kompozytorów SMAK w Myśliborzu
• I nagrodą na Festiwalu Piotra Skrzyneckiego w Mińsku Mazowieckim

Wieczór, jak co miesiąc, rozpoczął krótkim występem artystycznym i poprowadził Jacek Gutry – śpiewający autor, laureat festiwali piosenki poetyckiej, od kilku lat co roku prowadzi koncerty piosenki literackiej, odbywające się w ramach festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja wolności”, festiwalu „Kryształowy kamerton” oraz Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA.

Do zobaczenia na październikowym Czwartku poetycko-muzycznym!