Czwartek poetycko-muzyczny – październik 2023 [zdjęcia, film]


Piosenki Mateusza Rulskiego wciąż rozbrzmiewają w naszych myślach, trącając struny duszy poetyckimi tekstami. Gość specjalny Czwartku poetycko-muzycznego w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert przeniósł słuchaczy 19 października 2023 r. do zjawiskowej krainy muzycznej…

Tradycyjnie sala wypełniona po brzegi miłośnikami sztuki dźwięku i słowa została tym razem poczęstowana utworami z autorskich płyt „Protopłyt” i „Saute”.

Mateusz Rulski jest laureatem wielu festiwali piosenki autorskiej i poetyckiej, w tym Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie, Spotkań Młodych Autorów i Kompozytorów „SMAK”, Ostrołęckich Spotkań z Piosenką Kabaretową OSPA, Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską, Festiwalu Poetycka Dolina, Festiwalu Piosenki Innej w Lubawie.

Jest też tłumaczem książek, takich jak: „Arcydzieło” Toma Hanksa, „Wyspa” Bryony Pearce, „Las” Sharon Gosling, „Dzikie mity. Wierzenia i legendy o naturze” Claire Cock-Starkey czy „Gdy ogień gaśnie” Willa Hilla.

Koncert poprzedziła prezentacja wierszy dwóch poetów z grupy poetyckiej Akant – Kazimierza Nowackiego i Jana Kulika, którzy przedstawili wybrane utwory własnego autorstwa.

Wieczór, jak co miesiąc, rozpoczął krótkim występem artystycznym i poprowadził Jacek Gutry – śpiewający autor, laureat festiwali piosenki poetyckiej i autorskiej, od kilku lat co roku prowadzący koncerty konkursowe odbywające się w ramach Festiwalu Polskiej Piosenki „Kryształowy Kamerton”, Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA czy Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja wolności”.