Czwartek poetycko-muzyczny – koncert Marka Majewskiego


7 grudnia 2023 r. gościem specjalnym Czwartku poetycko-muzycznego w Czytelni Naukowej nr I im Janiny Englert był Marek Majewski – śpiewający poeta, satyryk, felietonista, wieloletni artysta kabaretów „Pod Egidą” i „60 minut na godzinę”. Zaśpiewał piosenki ze swojej najnowszej płyty „Dopiero teraz” oraz najpopularniejsze autorskie piosenki kabaretowe i ballady.

W latach 1990–2008 był współautorem politycznych szopek noworocznych emitowanych w Telewizji Polskiej. Jego teksty były publikowane na łamach tygodników „Wprost”, „Newsweek” i dziennika „Polska”. Współpracował z Programem III Polskiego Radia jako autor i prezenter cyklu „W poszukiwaniu straconego sensu”.

W dorobku wydawniczym Marka Majewskiego na szczególną uwagę zasługują autorskie płyty „Piosenki dziecinne” (1998), „Czasy lewej kasy” (2005), „Szantyryk szantymentalny” (2008), „Tylko z gitarą” (2011), „Lepiej” (2018). Marek Majewski jest również autorem książki „Pies też człowiek, czyli wiersze psubrata” (2010) oraz wielu piosenek, wierszy i bajek dla dzieci, drukowanych kiedyś w „Świerszczyku”. W telewizyjnym programie dla dzieci „Ciuchcia” stworzył postać Pana Poety.

Koncert poprzedziła prezentacja wierszy dwóch panów z grupy poetyckiej Akant – Jana Kulika i Kazimierza Nowackiego. Przedstawili wybrane utwory własnego autorstwa.

Wieczór, jak co miesiąc, rozpoczął krótkim występem artystycznym i poprowadził Jacek Gutry – śpiewający autor, laureat festiwali piosenki poetyckiej, od kilku lat co roku prowadzący koncerty piosenki literackiej, odbywające się w ramach festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja wolności”, festiwalu „Kryształowy kamerton” oraz Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA. Tym razem artysta zaśpiewał z uczestnikami wydarzenia kolędę „Przybieżeli do Betlejem” i swoją piosenkę „Nie siedź jak ten Kevin sam w domu”.