Czwartek poetycko-muzyczny – koncert Marka Bartkowicza i Jana Herbsta


Za nami rewelacyjne zwieńczenie sezonu spotkań ze sztuką słowa i dźwięku! Kolejne „Czwartki poetycko-muzyczne” już od września! Dziękujemy za Waszą liczną comiesięczną obecność.

Wczoraj w „Englertówce” gośćmi specjalnymi byli Marek Bartkowicz (autor piosenek, aktor, reżyser, literat) i akompaniujący mu gitarzysta Jan Herbst.

Marek Bartkowicz jako artysta ma na swoim koncie m.in.: dyplom magistra sztuk Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, pracę aktora etatowego w Teatrze Na Targówku w Warszawie, wieloletnią pracę w Teatrze Pracownia „Teatr”, kilka epizodów filmowych (np. w filmach „Ostatni dzwonek”, „Rozmowy kontrolowane”), reżyserię i scenariusz estradowych imprez dla dzieci, tłumaczenie piosenek autorów obcych dla teatrów polskich, autorstwo i reżyserię „Bajki o Smoku Obiboku”, płytę CD z wyżej wymienioną bajką, publikacje wierszy dla dzieci oraz liczne nagrody i wydawnictwa.

Marek Bartkowicz był nagradzany na przeglądach i festiwalach zarówno jako aktor, autor, jak i wykonawca piosenek. W 1998 i 1999 roku został laureatem Złotej Piątki Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie, a w 2000 roku zdobył GRAND PRIX OPPA – Nagrodę im. Jonasza Kofty. W 2002 roku otrzymał I Nagrodę Piaseczyńskiego Przeglądu Piosenki Różnej, a także I Nagrodę festiwalu recitali „Wieczorne nastroje” w Kwidzynie.

W 2002 roku ukazała się autorska płyta artysty „Rozciąłem na pół”, a w 2016 roku kolejny album pt. „Hotel bez klamek”.

W swym autorskim repertuarze obok piosenek o miłości, często zabawnych i przewrotnych, Marek Bartkowicz ma również surrealistyczno-filozoficzne powiastki przyciągające uwagę nietuzinkowymi fabułami i zaskakującymi pointami. Zawsze zapisane misternie utkaną frazą, z dopieszczonym rymem i rytmem. Ich dopełnieniem jest autorska prezentacja – Marek Bartkowicz swoimi piosenkami i ich interpretacją potrafi wzruszyć, ale też rozbawić do łez swoich słuchaczy.

Od 2012 do 2021 roku szefował Piwnicy na Wójtowskiej – Filii Staromiejskiego Domu Kultury, gdzie zapraszał niebanalnych często wybitnych twórców piosenki literackiej, jak też ciekawe nietuzinkowe kameralne przedstawienia teatralne.

Koncert poprzedziła prezentacja wierszy dwóch panów z grupy poetyckiej Akant – Kazimierza Nowackiego i Jana Kulika – którzy przedstawili wybrane utwory własnego autorstwa.

Wieczór, jak co miesiąc, poprowadził i rozpoczął krótkim występem artystycznym Jacek Gutry – śpiewający autor, laureat festiwali piosenki poetyckiej, od kilku lat co roku prowadzący koncerty piosenki literackiej odbywające się w ramach festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja wolności”, festiwalu „Kryształowy kamerton” oraz Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA.

Tym razem na początku czerwcowego „Czwartku poetycko-muzycznego” rozbrzmiały dwa utwory Andrzeja Brzeskiego (autora, kompozytora, barda, aktora) w 6. rocznicę śmierci tego artysty.

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.