Czwartek poetycko-muzyczny – jubileuszowy koncert Jacka Gutrego


Koncert Jacka Gutrego 23 listopada 2023 r. jak co miesiąc dostarczył intelektualnej rozrywki z dużą dawką dobrego humoru, ale…

– Dzięki „Sowie” przenieśliśmy się do innej czasoprzestrzeni – mówił artysta, wyraźnie poruszony niesamowitym duetem z grającą na skrzypcach Dorotą Kuzielą (ps. „Sowa”). Wspólnie z nią zaprezentował pięć własnych utworów. Akompaniament instrumentu smyczkowego nadał im nowego wymiaru, pogłębiając zachwyt  słuchaczy, licznie zgromadzonych w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert.

Jacek Gutry jest gospodarzem cyklu Czwartki poetycko-muzyczne, ale 23 listopada wystąpił również w roli gościa specjalnego. Wydarzenie w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert było bowiem częścią 40. Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA (Festiwal Oppa), artysta zaś też świętował jubileusz – 10 lat konferansjerki w czasie corocznych koncertów konkursowych Festiwalu OPPA. Kto bywa na czytelnianych spotkaniach z poezją i piosenką literacką, ten wie, na jak wysokim poziomie są prowadzone właśnie przez Jacka Gutrego. Oprócz konferansjerki oraz duetu z Dorotą Kuzielą wykonał indywidualnie zarówno własne utwory, jak i covery.

Jego emocjonujący koncert poprzedziły prezentacje wierszy dwóch poetek z grupy Akant – Urszuli Brandys i Danuty Ziębińskiej. Usłyszeliśmy wybrane utwory ich autorstwa.

A na zakończenie fantastycznego wieczoru ucztowaliśmy przy przepysznym okolicznościowym torcie!

Jacek Gutry wykonuje autorskie piosenki inspirowane aktualną rzeczywistością. Poważne tematy ubiera w satyryczno-ironiczne formy. Lubi bawić się słowem, wykorzystując wieloznaczność sformułowań i podobieństwo brzmień. Jego twórczość często gości w audycjach radiowych prezentujących piosenki poetyckie i kabaretowe.

Czerpie z różnych, często odległych stylów muzycznych, więc wachlarz emocji przekazywanych słuchaczom jest bardzo rozległy. W jego utworach jest jednak kilka cech niezmiennych: są to piosenki wysmakowane, bogate w pointy i – co ważne – dobrze, bo zrozumiale napisane.

Jacek Gutry jest też cenionym konferansjerem – prowadzi koncerty piosenki literackiej, odbywające się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA, Festiwalu Polskiej Piosenki „Kryształowy kamerton”, Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja wolności”. Jest członkiem Zarządu Głównego Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR.

Dziękujemy za wspaniałą muzyczno-poetycką ucztę i… do zobaczenia na grudniowym Czwartku poetycko-muzycznym!

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.