„Biblioteka na kółkach” – Król Jan III Sobieski i Marysieńka w Czytelni

11 maja w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Czytelnia Naukowa nr I miała zaszczyt gościć Parę Królewską – Króla Jana III Sobieskiego i jego piękną małżonkę Marysieńkę! W te postacie historyczne wspaniale wciela się małżeństwo archiwistów – Katarzyna i Maciej Jasińscy. Upowszechniają w ten sposób wiedzę o życiu i dokonaniach króla.

Podczas prelekcji pt. „Biblioteka na kółkach” dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji m.in. o miłości Jana III Sobieskiego do książek, z którymi nie rozstawał się nawet podczas wypraw wojennych. Zmęczony nawałem spraw państwowych i oficjalnych uroczystości, z biegiem lat coraz częściej oddawał się lekturze w zaciszu swych bibliotek.

Oglądając i słuchając Państwa Jasińskich, ma się wrażenie, że to prawdziwy Sobieski i prawdziwa Marysieńka. Oboje archiwiści zajmują się rodziną Sobieskich od 5 lat. Jako fundacja prowadzą prelekcje, wykłady, rekonstrukcje historyczne. Współdziałają ze szkołami, domami kultury, bibliotekami i uniwersytetami III wieku. Co roku można ich spotkać w Kruszynianach w wiosce tatarskiej oraz na Warszawskim Pikniku Archiwalnym w Polskiej Akademii Nauk.

Związani duchowo z Ojcami Kapucynami w Warszawie.

Więcej informacji o działalności Fundacji:

Instagram: mjsobiescy.pl
Facebook: Królewska Fundacja Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich