Andrzejki 2023 w BD53


Andrzejki to piękna tradycja, pełna tajemnic i oczekiwania na spełnienie wróżb. Dawno temu każda dziewczyna była zobowiązana do tego, żeby powróżyć sobie w wigilię imienin Andrzeja – patrona m.in. rybaków, podróżnych i orędownika zakochanych.

W Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 postanowiłyśmy podtrzymać tę ciekawą, trochę obecnie zapominaną tradycję.

Przybyłe do nas dzieci zaprosiłyśmy m.in. do następujących wróżb:
• przepowiadania swojej przyszłości przy pomocy przedmiotów ukrytych
w kubeczkach (np. wylosowanie schowanego w kubeczku pierścionka symbolizowało szybkie znalezienie sobie bratniej duszy);
• wybierania kolorowych karteczek, których barwa miała swoje znaczenie;
• wybierania kwiatka, który mógł np. symbolizować spełnienie marzeń;
• puszczania na wodzie słomek (jeśli słomki zbliżyły się do siebie – można liczyć na realizację planów).

Nie mogło zabraknąć lania wosku, która to czynność kojarzy się nieodłącznie z wieczorem andrzejkowym, oraz zabawy z butami. But, który pierwszy stanie przy drzwiach wyjściowych, sprawi, że jego właściciel najszybciej
ze zgromadzonych zmieni swój stan cywilny.

Wróżb było wiele. Sprawiły one dużo radości naszym gościom. Każdy z uczestników przepełniony był wiarą, że jego przepowiednia się urzeczywistni w niedalekiej przyszłości.

Wisienką na torcie naszego wieczoru andrzejkowego były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonały zabawne, pełne dobrych mocy czarownice i wróżki.

Tegoroczny andrzejkowy wieczór przeszedł już do historii… Wszystkim jego uczestnikom dziękujemy za dobrą zabawę i oczywiście życzymy, aby wszystkie pozytywne wróżby się spełniły.