Alicja Patey-Grabowska z wizytą w BD53

Z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w tym roku odbył się pod hasłem: „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka!”, Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr 53 odwiedził wyjątkowy Gość – poetka i pisarka Alicja Patey-Grabowska.

Autorka pisze utwory zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Ostatnio ukazały się jej dwie książki: opowieść „Kochać. Zapomnieć?” oraz zbiór poezji „Szept Gai”. Pani Alicja jest Patronką Przedszkola nr 442 przy ulicy Odrowąża 23, które znajduje się naszej okolicy.

Za swoją szczególną misję Autorka uważa rozpowszechnianie piękna i wyjątkowości poezji w naszym życiu, zwłaszcza wśród młodego odbiorcy.

W spotkaniu zorganizowanym w BD53 uczestniczyli uczniowie SP 298. Alicja Patey-Grabowska opowiadała młodzieży, co to jest wiersz, z jakich elementów i środków poetyckich się składa i dlaczego w poezji tak ważny jest rytm. Mówiła także o natchnieniu poetyckim, jakie spływa na twórcę. Wyjaśniała, czym się różni pisanie prozy od tworzenia wierszy. Opowiedziała także, jak podczas spaceru ulicą Podwale 22 „zobaczyła” pewien obraz, z którego musiała natychmiast stworzyć utwór poetycki. Tak powstał piękny wiersz, nawiązujący do wojennych przeżyć Poetki, zatytułowany „Kwiaty z ognia”.

Autorka zaprezentowała także inne swoje utwory. Recytowała je sama lub zostały one zaprezentowane za pośrednictwem YouTube’a, zaśpiewane przez Adama Chłostę – wielkiego zwolennika poezji naszego Gościa. Były to m.in. utwory: „Miotła historii”, „Nienasycenie”, „Adam – Ewa”, „Żołnierze wyklęci żyją”. Poetka pięknie wyrecytowała również utwór Adama Mickiewicza „Stepy akermańskie”.

Wierzymy, że to poetyckie spotkanie, które upłynęło w bardzo miłej i wyjątkowej atmosferze, uwrażliwi nie tylko zaproszoną młodzież, ale także nas wszystkich na drugiego człowieka i otaczającą rzeczywistość. Pomoże nam dostrzec ich wyjątkowość i niepowtarzalność…

Serdecznie dziękujemy Pani Alicji za to szczególne spotkanie!