Wolontariusze Pamięci – Łącząc Pokolenia. Wywiady z bohaterami Powstania Warszawskiego


W siedzibie Wypożyczalni Pedagogicznej nr 130 i Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert bohaterowie Powstania Warszawskiego spotkali się z uczniami XLVI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego. Gorąco zachęcamy do wysłuchania wspomnień sprzed 80 lat…

„Mieliśmy dość okupacji i terroru. Chcieliśmy odpłacić za wszystkie te «dobroci» niemieckie”. (Pan Czesław Lewandowski ps. „Bystry”)

„Świadomość, że może uda się nam – powstańcom – odbić więźniów z Pawiaka, a między innymi i moich rodziców, dodawała mi siły”. (Pani Halina Bieżan-Glonek ps. „Lalunia”)

„Pierwsze 4 dni bez jedzenia. Wodę piliśmy z rowu. Piątego dnia już nie miałem siły wstać. I podeszło do mnie dwóch aniołów”. (Pan Leszek Żukowski ps. „Antek”, ocalały z „Marszu Śmierci”)

„Miałem niespełna 13 lat. Do Powstania pobiegłem w ślad za ojcem. Oczywiście wyganiali mnie, że jestem za młody, ale ja się nie posłuchałem. Starałem się pomagać powstańcom”. (Pan Bogdan Bartnikowski ps. „Mały”)

Lekcje „żywej historii” zostały nagrane w ramach projektu „Wolontariusze Pamięci – Łącząc Pokolenia”, realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z XLVI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego. Współpraca: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie i Ochotnicy Warszawscy.

W ramach projektu:
– cztery lekcje „żywej historii”;
– dwa ogólnodostępne wydarzenia: spotkanie autorskie z Joanną Papuzińską i spacer varsavianistyczny z Krzysztofem Gajdą – varsavianistą, prezesem Stowarzyszenia ObronyPozostałości  Warszawy „Kolejka Marecka”;
– gala finałowa podsumowująca projekt.

Wystąpili:

Powstańcy:
Pan Bogdan Bartnikowski ps. „Mały”
Pani Halina Bieżan-Glonek ps. „Lalunia”
Pan Czesław Lewandowski ps. „Bystry”
Pan Leszek Żukowski ps. „Antek”

Prowadzący:
Katarzyna Bobruk
Aleksandra Maj
Nina Niziołek
Karol Stęplewski
Julia Wygonowska
Aleksandra Żebrowska

Projekt sfinansowany został ze środków m.st. Warszawy i zrealizowany w ramach działania „Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu”.

Autorki projektu:

Grażyna Anika Strzelczak-Batkowska
Joanna Prażmowska
Katarzyna Przybysz-Mendyk

Wsparcie merytoryczne:
Barbara Mrozowska
Monika Piotrowska
Adrianna Szymańska-Zacheja

Realizacja filmu:
Piotr Zacheja Przeobraźnia – operator kamery / ig @przeobraznia
Piotr Zacheja, Adrian Żak – montaż

Komunikat
Uprzejmie informujemy, że z powodu kontrolnego spisu księgozbioru w dniach 09–13 grudnia 2024 r. Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 12 (ul. Radzymińska 121) będzie nieczynna.
Od 9.12.2024 Wypożyczalnia Multimedialna nr 123 (ul. św. Wincentego 64) z uwagi na zmianę lokalizacji będzie przyjmowała wyłącznie zwroty wypożyczonych zbiorów. Od Nowego Roku wznowi działalność w Bibliotece przy ul. Radzymińskiej 121.
Przepraszamy za utrudnienia.