Spotkania z Małgorzatą Strzałkowską w BD40 i BD52
2 października 2024 r. w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 52 przy ul. Rembielińskiej 6a gościliśmy Małgorzatę Strzałkowską – znaną i popularną pisarkę, poetkę i ilustratorkę książek dla dzieci, wielokrotnie nagradzaną i odznaczaną, m.in. Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Spotkała się ona z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 99 im. Małego Powstańca.
Na początku spotkania posłuchaliśmy twórczości naszej autorki w wykonaniu uczniów. Choć towarzyszyła im spora trema, to jednak wszystkim udało się wystąpić, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Następnie wszyscy mierzyliśmy się z łamańcami językowymi, których nie brakuje w wierszach Małgorzaty Strzałkowskiej.
Z kolei utwory autorki poprowadziły uczestników do rozmów na poważniejsze tematy, takie jak: tolerancja, akceptacja, różnorodność, ochrona środowiska, dbanie o dobro swoje i innych.
Małgorzata Strzałkowska przedstawiła także swoje dwie najnowsze książki „Łąka” i „Las”, z których możemy dowiedzieć się wielu fascynujących ciekawostek dotyczących przyrody.
Na zakończenie spotkania uczniowie zasypali autorkę pytaniami, na które chętnie odpowiadała, a potem ruszyli po autografy.
3 października 2024 r. Małgorzata Strzałkowska odwiedziła Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr 40 (ul. Suwalska 11). Spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 99 im. Małego Powstańca i Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 275 im. Artura Oppmana.
Podczas spotkania dzieci zmierzyły się z utworami z książki Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Wierszyki łamiące języki”. Rozmawiały również o pięknie naszego języka ojczystego.
Polecamy książki Małgorzaty Strzałkowskiej!
Nasz Gość to autor wielu książek, m.in. „Hocki-klocki dla każdego – i małego, i dużego”, „Rady nie od parady, czyli wierszyki z morałem”, „Rym cym cym, rym cym cym, gdzieś mi z głowy uciekł rym”, „Zielony, Nikt i gadające drzewo”, „Gadu – gadu do poduchy”.
Spotkania odbyły się w ramach projektu „CzytajMY w 4K”, realizowanego przez Bibliotekę Publiczną na Targówku w partnerstwie ze Szkołą Podstawową Specjalną nr 99 im. Małego Powstańca, Szkołą Podstawową nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 275 im. Artura Oppmana.
Projekt ma na celu rozwijanie kompetencji przyszłości (4K) za pomocą edukacji czytelniczej u dzieci i młodzieży z tych szkół.
4K – Kompetencje przyszłości:
• Komunikacja
• Krytyczne myślenie
• Kreatywność
• Kooperacja
W ramach projektu realizujemy 14 działań edukacyjno-animacyjnych, dotyczących poszczególnych kompetencji:
• 4 warsztaty umiejętności poznawczych –> Komunikacja
• 4 spotkania autorskie –> Krytyczne myślenie
• 4 warsztaty plastyczne –> Kreatywność
• 2 wystawy książek, prac wykonanych zespołowo przez uczestników zadania –> Kooperacja
Projekt finansuje m.st. Warszawa w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.