Spotkanie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą. Projekt „Tropiciele z Targówka”


20 września 2023 r. odbyło się pierwsze z czterech spotkań autorskich w ramach projektu „Tropiciele z Targówka”, którego celem jest odkrywanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz rozbudzenie zainteresowania historią (w tym lokalną) u dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 99.

Małgorzata Strękowska-Zaremba – pisarka, autorka wielu znanych i cenionych książek dla dzieci i młodzieży, laureatka licznych nagród literackich – opowiedziała uczniom, co skłoniło ją do napisania książki pt. „Śledztwo Inspektora Mątwy”, która jest swego rodzaju przewodnikiem po naszej stolicy – Warszawie.

Na podstawie właśnie tej pozycji książkowej autorka zaprezentowała kilka ważnych wskazówek dla przyszłych tropicieli z Targówka. I tak: autorka proponuje, by w czasie spacerów zwracać uwagę na różne rzeczy (np. pomnik czy drewniany dom), na drobne szczegóły otaczającej nas przyrody (np. wielkie drzewa czy głazy, latające stadami gołębie).

Małgorzata Strękowska-Zaremba podpowiedziała, co przewodnik powinien zawierać, żeby był ciekawy (np. anegdoty lub historie związane z danym miejscem lub postacią).

Na zakończenie spotkania pisarka przeprowadziła warsztaty tworzenia przewodników turystycznych.

Zdjęcia ze spotkania

Projekt „Tropiciele z Targówka” realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie ze Szkołą Podstawową Specjalną nr 99 im. Małego Powstańca.

Projekt finansuje m.st. Warszawa: http://www.um.warszawa.pl w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.

pisarka pokazuje swoją książkę podczas spotkania autorskiego