Smacznie i wielokulturowo na Targówku Fabrycznym – projekt sąsiedzki


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy we współpracy z Cafe Sąsiad i Stowarzyszeniem Obrony Pozostałości Warszawy „Kolejka Marecka” (w I i II edycji) oraz Fundacją Akademia Innowacji (w I edycji) realizowała w latach 2017 i 2018 projekt rewitalizacyjny pt. „Smacznie i wielokulturowo na Targówku Fabrycznym”. Środki finansowe na ich wykonanie pozyskane zostały z Funduszu Animacji Kultury.

W ramach projektu odbywały się spotkania sąsiedzkie w przestrzeni Targówka Fabrycznego. To miejsce szczególne, o burzliwej historii. Ostatnia wojna, a później działania komunistycznych władz, doprowadziły do jego zniszczenia – wyburzono większość zabudowy, wysiedlono niemal 90% mieszkańców. Dziś obszar wymaga rewitalizacji. Tworząc i realizując projekt, myśleliśmy o poznawaniu się mieszkańców innych obszarów Dzielnicy ze społecznością Targówka Fabrycznego oraz mieszkańcami Ośrodka dla Cudzoziemców.

Działania miały różnorodną formę: spacerów z varsavianistą, wykładów z historii lokalnej – także o dziejach i współczesnej działalności Biblioteki Publicznej na Targówku, warsztatów fotograficznych i kulinarnych. Zakończeniem wspólnego gotowania, spaceru, wykładu czy warsztatu fotograficznego, były integrujące uczestników degustacje przygotowanych potraw.

Uroczystym zakończeniem obu edycji projektów były wernisaże wystaw zdjęć – wykonanych przez uczestników projektu – przestawiające przestrzeń Targówka Fabrycznego oraz pierwszą na Targówku plenerową, wielokulturową książkę kucharską. Wystawy miały postać wielkoformatowych wydruków, eksponowanych w ruchliwym punkcie, na ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 58 przy ul. Mieszka I/7.

Projekt „Smacznie i wielokulturowo na Targówku Fabrycznym” zaprezentowany został podczas Konferencji Wielokulturowej EduAkcja Warszawy – część druga: Dobre praktyki, która odbyła się 26 listopada 2018 roku w Centrum Wielokulturowym.

Prezentacja – działania realizowane w ramach projektu „Smacznie i wielokulturowo na Targówku Fabrycznym”

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.