Finał projektu „Tropiciele z Targówka”
Co odkryli Tropiciele z Targówka? Z kim się spotkali i co stworzyli? Za nami fascynujące trzy miesiące poznawania historii i piękna naszej Dzielnicy. A przed nami… coś, co olśni wszystkich jej mieszkańców – i nie tylko!
13 grudnia w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 99 im. Małego Powstańca w Warszawie odbył się uroczysty finał projektu „Tropiciele z Targówka”, który realizowała Biblioteka Publiczna na Targówku w partnerstwie z tą Szkołą.
Projekt dostarczył uczniom wielu emocji. Spotkali się w swojej szkole ze wspaniałymi pisarzami: Małgorzatą Strękowską-Zarembą, Małgorzatą Karoliną Piekarską, Agnieszką Kazałą i Joanną Jagiełło. Poznali m.in. kulisy powstawania ich książek, a także poprzez różnorodne zadania przygotowywali się do… stworzenia własnych przewodników po Targówku!
Następnie wzięli udział w cyklu spotkań i spacerów varsavianistycznych prowadzonych przez Krzysztofa Gajdę – varsavianistę ze Stowarzyszenia Obrony Pozostałości Warszawy Kolejka Marecka. Poznawali Targówek Fabryczny, Mieszkaniowy, Bródno-Podgrodzie, cmentarz Bródnowski. Pogłębiali swoją wiedzę o historii, poszukiwali śladów niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wzięli również udział w grze terenowej.
Widzieliśmy, z jakim zaangażowaniem uczniowie SPS nr 99 uczestniczyli we wszystkich powyższych wydarzeniach, a także ile serca wkładali w zbieranie materiałów do przewodników. Byliśmy przekonani, że powstaną arcydzieła. Aż w końcu… ujrzeliśmy owoce ich działań. Podczas zeszłotygodniowego podsumowania projektu w SPS nr 99 można było obejrzeć stworzone przez Tropicieli przewodniki po Targówku. Okazało się, że powstały… ARCYarcydzieła do potęgi n-tej! Coś cudownego!
Finał projektu był okazją do wspomnień, podziękowań i zachwytów. P.o. Dyrektora Biblioteki Publicznej na Targówku Tomasz Kowalski i Zastępca Dyrektora Grażyna Strzelczak-Batkowska wyrazili podziw dla zaangażowania Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 99 Marii Walczak, nauczycieli, opiekunów, a przede wszystkim uczniów w realizację tego projektu. Zachęcali również dzieci i młodzież do tropienia ciekawych, emocjonujących książek w bibliotekach.
Zarówno pisarze, jak i varsavianista podkreślali, jak wiele serca wkładali uczniowie w tropienie śladów dziedzictwa niematerialnego na Targówku, co było głównym celem projektu, a także w odkrywanie wielu znanych i nieznanych miejsc w tej dzielnicy. Uroczystość uatrakcyjniła część artystyczna. W Sali Teatralnej SPS nr 99 wystąpili uczniowie, a także Tadeusz Melon (skrzypce), Waldemar Trzeciak (akordeon) i Włodzimierz (trąbka). Uczestnicy projektu otrzymali m.in. dyplomy i odznaki Tropicieli z Targówka. Obejrzeli także film podsumowujący projekt.
Teraz wystawa przewodników zagości w Bibliotece. Od 20 grudnia będzie można ją oglądać w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert, a potem trafi do kolejnych filii. Dzieła uczniów olśniewają! Już teraz serdecznie zachęcamy do popodziwiania wszystkich prac Tropicieli.
Projekt „Tropiciele z Targówka” finansuje m.st. Warszawa: http://www.um.warszawa.pl w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.