Jakie miejsce do zabawy i odpoczynku wokół ulicy Suwalskiej 11 i 13?

Powiedzcie, czego potrzebujecie, aby chętniej spędzać czas w rejonie ulicy Suwalskiej 11 i 13! Rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące tych terenów na Bródnie. Przy Suwalskiej 11 działają dwie nasze filie: Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 40 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.

Dziś okolica budynku przy Suwalskiej 11 i ogrodu jordanowskiego przy Suwalskiej 13 jest częściowo zdominowana przez samochody i niezbyt przyjazna. Celem jest stworzenie miejsca przyjaznego, zielonego i zachęcającego do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Realizowany jest tutaj projekt pod roboczą nazwą „Zmieniamy przestrzeń na Suwalskiej”, będący częścią międzynarodowego programu Urban95 Academy, skupionego na rozwoju miast z perspektywy dzieci i ich opiekunów.

Suwalska 11 to budynek, w którym działają:
– Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 40 oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 72,
– Środowiskowy Dom Samopomocy na Targówku,
– Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa – Ognisko Bródno,
– filia Szpitala Bródnowskiego.

Przy Suwalskiej 13 znajduje się VIII Ogród Jordanowski.

Obok znajduje się też boisko, plac zabaw i mały ogród społecznościowy.

Wokół Suwalskiej 11 i 13 ma zostać przeprowadzony projekt pilotażowy w ramach programu Urban95 Academy. Najważniejsze założenia tego programu to:
– budowanie więzi przez wspólną zabawę dzieci i opiekunów,
– rozwój psychofizyczny i społeczny dzieci przez zabawę na powietrzu,
– wygodne, a zarazem inspirujące do zabawy przestrzenie.

Celem projektu jest przekształcenie przestrzeni wokół budynku przy Suwalskiej 11 i powiązanie jej z ogrodem jordanowskim. Dzięki temu poprawią się funkcje i wygląd tego miejsca, a także zostaną one dostosowane do potrzeb dzieci i ich opiekunów.
W kwietniu i maju została przeprowadzona diagnoza lokalna. Zauważono np., że otoczenie budynku jest nieprzyjazne, częściowo zdominowane przez parkujące samochody. Brakuje elementów pokazujących, że są tu instytucje przyjazne dzieciom. Brakuje także małej architektury – ławek czy stojaków rowerowych. Niewiele jest też zieleni dającej cień.

Teraz rozpoczynają się konsultacje społeczne służące wspólnemu zaprojektowaniu tego miejsca tak, aby łączyło potrzeby dzieci, opiekunów, osób starszych i pozostałych mieszkańców – także Twoje!

Powiedz:
– co lubisz tu robić?
– czego tu brakuje?
– jak poprawić to miejsce?
– jakie mogłoby być w przyszłości?

Porozmawiajmy:
– na pikniku w ogrodzie jordanowskim przy Suwalskiej 13, 17 czerwca (sobota) od 11 do 14
– na spotkaniu dla dzieci w budynku przy Suwalskiej 13, 19 czerwca (poniedziałek) od 15 do 16.30
– w punkcie konsultacyjnym przed pawilonem Suwalska 11, 21 czerwca (środa) od 14 do 17

Na wydarzeniach będą atrakcje dla dzieci!

Możesz też wyrazić swoje zdanie w tej karcie:

formularz – Konsultacje społeczne dot. rejonu ulicy Suwalskiej 11 i 13

Konsultacje społeczne trwają do 23 czerwca 2023 roku.

na zdjęciu dzieci bawiące się na zjeżdżalni-tunelu; plakat promujący konsultacje społeczne