Warsztaty z Julią Konieczną-Latoś

11 lutego Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 98 gościła panią Julię Konieczną-Latoś, która jest artystką i ilustratorką, absolwentką wydziału Ilustracji i Animacji na Cambridge School of Art, Anglia Ruskin University w Wielkiej Brytanii. Swoje prace artystka tworzy na papierze w technice piórka i tuszu oraz akwareli. Jej prace były prezentowane na wystawach w Warszawie, Londynie oraz Szanghaju.

Sposób, w jaki pani Julia opowiada o sztuce, powoduje że rozmówca jest przekonany, że słucha artystki całkowicie oddanej swojej pasji, z osobą niezwykle zdolną i wrażliwą na otaczający nas świat. Swoją i pasją artystka starała się zarazić uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 275, którzy brali udział w warsztatach.

Na początku zajęć pani Julia zaprezentowała dzieciom kilka swoich ilustracji do książek takich jak „I Heard the Bulbul Sing”, współczesnej książki dla dzieci angielskiego pisarza, „Mały Książę” Antoine de Saint Exupéry i do „Przygód Sindbada Żeglarza” w przekładzie Bolesława Leśmiana. Następnie uczestnicy usłyszeli pytanie: ile obrazów ma w sobie słowo? Po zastanowieniu dzieci otrzymały zadanie stworzenia ilustracji do słów morze, czerwony, śnieg czy zimno lub ciepło. Następnie zadaniem młodych artystów było zobrazowanie wybranego fragmentu książki Bolesława Leśmiana „Przygody Sindbada Żeglarza”. Zwieńczeniem zajęć była zespołowa praca wszystkich dzieci, które na dużym kartonie, siedząc wokół niego malowali wylosowane elementy stroju i wyglądu postaci. Losowanie odbyło się z kapelusza pani Julii, w który przybyła ubrana na warsztaty, już swoim wyglądem tworząc wokół siebie aurę artyzmu i magii.

Pani Julia ma niesamowity dar pracy z dziećmi, poprzez spokój jaki z niej emanuje, życzliwość dla każdego i zachwyt nad wszelką dziecięcą pracą. Jej umiejętność wspaniałego i pełnego ciepła komentowania dziecięcych prac spowodowała, że zajęcia stały się niemal magicznym czasem dla uczestników. Wielokrotnie powtarzane przez panią Julię zdania do dzieci: „używajcie wyobraźni”, „Rzecz, której rysunek uczy to cierpliwość więc nie poddawajcie się” zapadły w pamięć uczestnikom warsztatów.  Tego właśnie życzymy każdemu kto próbuje swoich sił w rysunku.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Alternatywa dla komputera czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.