Laureaci konkursu „Moja ulubiona biblioteka za 10 lat”


[Aktualizacja: 22.05.2023]

Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie! Wasze wizje przyszłości wybranych placówek bibliotecznych są bardzo ciekawe i z trudem wybraliśmy zwycięzców.

Książki wygrali:

  • Pani Weronika Tarczyńska (wybrana nagroda książkowa – Wendy Holden: „Królewska guwernantka”),
  • Pani Marzena Zielina (wybrana nagroda książkowa – Paul Sexton: „Charlie gra dziś dobrze”),
  • Pan Łukasz Bajgrowski (wybrana nagroda książkowa – Dion Leonard: „Odnaleźć Gobi”),
  • Pani Aleksandra Jaworska (wybrana nagroda książkowa – Dorota Świątkowska: „Moje wypieki na 4 pory roku”),
  • Pani Marta Lenartowicz (wybrana nagroda książkowa – Brittany Kaiser: „Dyktatura danych”).

Przeczytaj teksty konkursowe laureatów konkursu

Gratulujemy! Skontaktujemy się z laureatami w celu uzgodnienia szczegółów odbioru nagród.

[Konkurs: publikacja 10.05.2023]

Jak będzie wyglądała i działała Wasza ulubiona placówka biblioteczna na Targówku w 2033 r.? Dowiemy się za 10 lat, ale… Teraz możecie puścić wodze fantazji! Opiszcie swoje wyobrażenia przyszłości i wygrajcie jedną z pięciu książek ufundowanych przez Wydawnictwo HarperCollins Polska.

Zgłoszenie konkursowe wyślijcie na adres e-mail: wydarzenia@multibiblioteka.waw.pl do 17 maja 2023 r. (do godz. 23.59). Opiszcie własną wizję konkretnej placówki Biblioteki Publicznej na Targówku, podając jej numer i adres. Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych pomysłów na działalność i wygląd biblioteki za 10 lat. Życzymy weny twórczej i… czekamy na teksty!

Nasze placówki

Dodatkowo prosimy o podanie w wiadomości e-mail tytułu książki, którą chcielibyście wygrać. (poniżej opisy książek). Prosimy również o dołączenie skanu albo zdjęcia wypełnionego i podpisanego formularza, który stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu.

Regulamin Konkursu „Moja ulubiona biblioteka za 10 lat”

Załącznik nr 1: Formularz zgłoszeniowy do udziału w konkursie „Moja ulubiona biblioteka za 10 lat”

Ogłoszenie imion i nazwisk pięciu laureatów Konkursu nastąpi 22.05.2023 r. na stronie internetowej Biblioteki.

Konkurs organizujemy w ramach 20. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA”.

Wendy Holden: „Królewska guwernantka”

kobieta odwrócona tyłem patrzy w stronę pałacu

Przyszła znikąd i… wychowała królową Elżbietę II.

Dramat abdykacji, przepych koronacji, trauma drugiej wojny światowej – Marion Crawford, pieszczotliwie nazywana Crawfie, przez cały ten czas stała u boku rodziny królewskiej.
W 1933 roku młoda postępowa nauczycielka została guwernantką małych księżniczek – Elżbiety i Małgorzaty. Chcąc im zapewnić normalne, radosne dzieciństwo, jeździła z nimi autobusami, zabierała je na publiczny basen i świąteczne zakupy do Woolworths.
Przez siedemnaście lat służyła w samym sercu rodziny królewskiej. Jej oddanie i lojalność okazały się jednak daremne, gdy zrobiła jeden nierozważny krok, który spowodował, że wypadła z łask i została na zawsze zepchnięta w mrok niepamięci.

Ta dogłębna, bogata w szczegóły powieść przywołuje dawno zapomnianą historię i rzuca nowe światło na najsłynniejszą rodzinę świata.

Paul Sexton: „Charlie gra dziś dobrze”

na okładce książki Charlie Watts i perkusja

Autoryzowana biografia Charliego Wattsa ze słowem wstępnym Micka Jaggera i Keitha Richardsa

Połowa 1962 roku. Niedawno powstały zespół Rolling Stones poszukuje stałego perkusisty. Mają na oku Charliego Wattsa, muzyka jazzowego dobrze już znanego w londyńskich klubach rhythm and bluesowych. Na szczęście dla przyszłych fanów Stonesów na całym świecie, udaje się go namówić do współpracy.

Po zajęciu miejsca przy perkusji, Charlie pozostał na nim już do końca życia – przez cały okres swingujących lat sześćdziesiątych, kiedy Stonesi osiągali szczyty sławy, i w dobrze udokumentowanym okresie rozpustnych lat siedemdziesiątych, którego symbolem stał się ich kultowy album Exile On Main St. Z walki z własnymi demonami w latach osiemdziesiątych Charlie wyszedł bez szwanku, umacniając swoją reputację rozważnego, kulturalnego, lecz nie mniej przekonującego kontrapunktu dla bardziej ekspansywnych kolegów z zespołu.

Przez niemal sześćdziesiąt lat, w trakcie których miały miejsce liczne kłótnie, bolesne straty oraz zmiany personalne w zespole, zarówno na estradzie, jak i poza nią, Charlie trwał jak skała w sercu Rolling Stonesów. Jednocześnie stanowił przeciwieństwo gwiazdy rocka – pilnie strzegł swojej prywatności i ponad wszystko cenił rodzinę.

Oparta na nowych wywiadach z przyjaciółmi, członkami rodziny i kolegami z zespołu, w tym Mickiem Jaggerem i Keithem Richardsem, biografia Charlie gra dziś dobrze przedstawia fascynującą historię życia Charliego Wattsa – oficjalną, autoryzowaną i nigdy wcześniej nieopowiedzianą.

Dion Leonard: „Odnaleźć Gobi”

na okłądce książki pyszczek pieska i pustynia

Odnalezienie jej było dla niego jedną z najtrudniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek zrobił. Ale to, że ona znalazła jego, było jedną z najlepszych rzeczy, jaka mu się przytrafiła.

Kiedy do niego podbiegła, nie spodziewał się, że wytrwa z nim do końca. Przebiegła z nim sto dwadzieścia cztery kilometry przez pustynię. Razem pokonywali wszystkie przeszkody, spali w jednym namiocie i dzielili się posiłkami. Nie wygrali maratonu, ale zyskali o wiele cenniejszą nagrodę – siebie.

Gdy potem zgubiła się w labiryncie gwarnych ulic jednego z chińskich miast, Dion wszczął poszukiwania. Szukał z pomocą obcych ludzi, telewizji i mediów społecznościowych. Jego upór i determinacja sprawiły, że wkrótce mały piesek o wielkim sercu zamieszkał w jego domu na stałe.

Wzruszająca, prawdziwa opowieść o przyjaźni znanego maratończyka Diona Leonarda i Gobi – bezdomnego pieska, który przebiegł z nim Maraton Piasków.

Dorota Świątkowska: „Moje wypieki na 4 pory roku”

na okładce książki ciastka na talerzu

WIOSNA obfituje w ciasta radosne, lekkie i… zielone. Przez całe

LATO kuchnia pachnie na zmianę truskawkowo, malinowo, poziomkowo, jagodowo…

JESIENIĄ wypieki nabierają całkiem nowego smaku. Dalej sięgamy po letnie owoce, ale wprowadzamy też do menu świeże śliwki, jabłka, dynię, zbieramy pierwsze orzechy.

ZIMĄ spiżarnia jest pełna zapasów, a my nie przestajemy korzystać z dóbr przygotowanych latem. Do wypieków włączamy cynamon, przyprawy korzenne, ciasta podajemy z kubkiem kakao lub mlekiem i miodem.

Ta książka będzie Ci towarzyszyła przez okrągły rok. Zawiera największe hity z bloga Moje Wypieki, cieszące się niesłabnącym powodzeniem. Nie zabrakło tu inspiracji zarówno dla początkujących, jak i osób już wprawionych w pieczeniu.

Wszystkiego najsłodszego!

Brittany Kaiser: „Dyktatura danych”

na okładce książki granat

Kulisy działania Cambridge Analytica. Jak Big Data, Trump i Facebook zniszczyły demokrację i dlaczego może się to powtórzyć.

Czy Twoje dane stają się bronią przeciwko Tobie?

Zwycięstwo Trumpa, ingerencja Rosji, afera Wikileaks i Brexit – za tymi sprawami stała jedna firma, która pociągała za wszystkie sznurki: Cambridge Analytica. Na wielką skalę potajemnie gromadziła dane użytkowników Facebooka oraz ich znajomych, które następnie reklamodawcy wykorzystywali do bardzo precyzyjnego targetowania reklam. I do manipulowania: tym, co kupujesz, co robisz, co myślisz i na kogo głosujesz…

W wyniku skandalu wokół Facebooka, dotyczącego wycieku wrażliwych danych, Cambridge Analytica upadła w maju 2018 roku. Jednym z dwóch demaskatorów była Brittany Kaiser. W jaki sposób ta młoda, ambitna kobieta o idealistycznym nastawieniu została uwikłana w światową sieć gromadzenia i analizowania oraz – co bardzo kontrowersyjne – sprzedaży danych? I czego może nas ona nauczyć o prywatności w przestrzeni cyfrowej?

Komunikat
Szanowni Czytelnicy! W dniu 29 marca 2024 r. (piątek) wszystkie Placówki Biblioteki będą zamknięte. Przepraszamy za utrudnienia i życzymy Wesołych Świąt.