Bezpłatne warsztaty „Koduj z Gigantami. W kr(AI)nie przyszłości”


Informacja prasowa szkoły kodowania dla dzieci i młodzieży Giganci Programowania

  •  67% Polaków obawia się AI.
  • Świadomość treści stworzonych przez narzędzia oparte o sztuczną inteligencję maleje z wiekiem.

Czy słusznie i co to ma wspólnego z warsztatami programistycznymi dla dzieci i młodzieży?

Sprawdź w katalogu online Biblioteki dostępność książek dla dzieci i młodzieży o programowaniu

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja bezpłatnych warsztatów Koduj z Gigantami, które już po raz 13. wprowadzą dzieci i młodzież w świat programowania. Akcję wspierają liczni patroni honorowi, w tym MEiN, GovTech Polska czy NASK, a także włodarze miast, w których odbywać się będą zajęcia stacjonarne. Czy młodzi adepci sztuki programowania odnajdą się w świecie AI?

Twórz, koduj, odkrywaj sztuczną inteligencję! Warsztaty „Koduj z Gigantami. W kr(AI)nie przyszłości” startują 26 sierpnia i potrwają do końca września. W zajęciach będzie można wziąć udział stacjonarnie w ponad 100 polskich miastach oraz online.

Rejestracja na wydarzenie możliwa jest od 1 sierpnia na stronie https://info.kodujzgigantami.pl/45ld9sH.

Już po raz 13. organizatorzy bezpłatnej akcji przybliżą młodym uczestnikom podstawy programowania i korzystania z nowych technologii, dając możliwość równego dostępu do tego rodzaju zajęć i przeciwdziałając wykluczeniu cyfrowemu.

Do udziału w warsztatach wystarczą chęć nauki i ciekawość. W pozostałe aspekty programowania uczestników wprowadzą wykwalifikowani trenerzy, którzy nie tylko uczą, ale i inspirują młodych fanów kodowania.

Zrozumieć technologię AI

Każdej edycji Koduj z Gigantami przyświeca inny motyw. Tym razem Giganci Programowania zaproszą uczestników do Kr(AI)ny Przyszłości, a o tematyce warsztatów mówi już sama nazwa zapisana w przewrotny sposób. To w niej organizatorzy wyróżniają litery AI (Artificial Intelligence), czyli z ang. „sztuczna inteligencja”.

Właśnie o świat sztucznej inteligencji zostaną oparte zajęcia Koduj z Gigantami w ramach 13. edycji warsztatów.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych środowisk i aktualnej wiedzy, prowadzący zajęcia przedstawią sztuczną inteligencję oraz szanse i zagrożenia, jakie ona ze sobą niesie. Przy użyciu takich środowisk jak Scratch, Minecraft Education czy Visual Studio uczestnicy przekonają się, że sztuczna inteligencja może znaleźć zastosowanie w wielu obszarach codziennego życia. W projektach wykorzystane zostaną różnego rodzaju elementy związane ze sztuczną inteligencją, nadając projektom niespotykany dotąd wygląd i zastosowanie.
– Spodziewać się można, że sztuczna inteligencja towarzyszyć będzie na każdym etapie edukacji. Z pewnością pomoże w tworzeniu dostosowanych materiałów edukacyjnych oraz wspomoże zarówno edukatorów, jak i uczniów, dostarczając różnego rodzaju pomysły i inspiracje. Sztuczna inteligencja budzi jednak wiele obaw i wątpliwości. Dlatego podczas naszych warsztatów chcemy połączyć naukę programowania z tematem sztucznej inteligencji. Uczestnikom akcji pokażemy narzędzia AI i sposoby na ich pożyteczne wykorzystanie – jako źródło inspiracji, usprawnienia, a nie bezmyślnego kopiowania. Do tej pory, gdy uczeń miał problem z zadaniem domowym, musiał prosić o pomoc rodziców lub nauczyciela następnego dnia szkolnego. Teraz rolę takiego domowego nauczyciela może pełnić sztuczna inteligencja” – o tym, jak przydatna chociażby w procesach edukacyjnych może okazać się sztuczna inteligencja przekonuje Dawid Leśniakiewicz, współzałożyciel szkoły Giganci Programowania, organizatora akcji Koduj z Gigantami.

Kto może wziąć udział w zajęciach i jaką wiedzę może zdobyć?

Akcja Koduj z Gigantami otwarta jest dla dzieci i młodzieży z całej Polski, a zajęcia zostały podzielone na trzy grupy wiekowe: 7–9 lat, 10–12 lat oraz 13–18 lat. Warsztaty będą prowadzone przy wykorzystaniu różnych środowisk i języków programistycznych oraz programów, tj:

– Scratch (podstawowe środowisko, które pozwala wprowadzić najmłodszych w świat programowania),
– Minecraft Education (możliwość kodowania Minecrafta przy pomocy blokowego języka programowania),
– App Inventor (pozwala na tworzenie aplikacji i gier na urządzenia mobilne),
– C# (jeden z najbardziej zaawansowanych i profesjonalnych języków programowania, w którym pracują zawodowi programiści),
– Python (język programowania o rosnącej popularności, pozwalający tworzyć zaawansowane projekty),
– C++ (język programowania powszechnie wykorzystywany w branży IT).

Aby wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, należy zarejestrować się na stronie https://info.kodujzgigantami.pl/45ld9sH.

Organizatorem akcji jest szkoła kodowania dla dzieci i młodzieży Giganci Programowania, która już od 8 lat realizuje swoją misję cyfrowej edukacji młodego pokolenia. Do tej pory Giganci przeszkolili ponad 150 tys. młodych fanów kodowania.

logo, napis w krainie przyszłości, koduj z gigantami