40. edycja konkursu Warszawa w kwiatach


W tym roku przypada jubileuszowa 40. edycja konkursu Warszawa w kwiatach – największej akcji wspólnego upiększania miasta. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów ogrodniczych i przygotować się do konkursu.

Konkurs z tradycją

Warszawa w kwiatach to kontynuacja przedwojennej tradycji ukwiecania stolicy przy udziale warszawianek i warszawiaków. Historia konkursu sięga lat 30., kiedy prezydent Warszawy Stefan Starzyński zamarzył, aby stolica rozkwitała niczym inne europejskie metropolie. Dzięki niemu rozwijały się miejskie ogrody, powstawały nowe skwery, zieleńce i kwietne rabaty, ale przede wszystkim – pojawiła się wyjątkowa społeczna inicjatywa. W akcję wspólnego dekorowania i zazieleniania miasta zaangażowali się mieszkańcy Warszawy. Konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody ogłaszany był co roku aż do wybuchu wojny, a uczestniczyły w nim setki warszawiaków. Reaktywacja akcji nastąpiła dopiero na początku lat 70. Przez kolejne lata m.st. Warszawa razem z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy kontynuowało tę tradycję i promowało miłość do zieleni wśród mieszkańców.

– Warszawa w kwiatach to konkurs, w którym doceniamy i wyróżniamy pasjonatów zieleni. Czekamy na zgłoszenia wszystkich projektów, które są hołdem dla miejskiego ogrodnictwa – od ukwieconych okien i balkonów, przydomowych ogrodów czy kawiarnianych ogródków. Tegoroczna 40. edycja tego historycznego konkursu to kontynuacja pięknej tradycji krzewienia miłości do zieleni wśród warszawianek i warszawiaków – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Przygotuj się do konkursu

Warszawiacy mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach i wykładach na temat ogrodnictwa i zieleni miejskiej, a także w spacerach edukacyjnych organizowanych na terenie stołecznych parków i ogrodów. Podczas spotkań swoją pasją dzielą się najlepsi eksperci stołecznego Zarządu Zieleni i partnerów konkursu. Wszystkie informacje o aktualnych wydarzeniach dostępne są na profilu Warszawa w kwiatach, Pawilonu Edukacyjnego Kamień oraz stronie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Zgłoś swój balkon i ogród

Zgłoszenia do 40. edycji konkursu będą zbierane od 1 czerwca do 17 lipca w 9 kategoriach:

  • balkony, loggie i okna,
  • inicjatywy sąsiedzkie,
  • ogrody i ogródki przydomowe przy budynkach jedno- i wielorodzinnych,
  • osiedla mieszkaniowe,
  • aranżacja zieleni (przy kawiarniach, sklepach, punktach usługowych),
  • ogród lub ogródek edukacyjny (przy placówkach edukacyjnych),
  • założenie ogrodowe statutowe,
  • założenia ogrodowe niestatutowe,
  • ogródki działkowe kwietne.

Jury przyzna także 4 nagrody specjalne.

Regulamin konkursu

27 sierpnia odbędzie się finałowy piknik pełen kwiatowych atrakcji, podczas którego poznamy właścicieli najpiękniej ukwieconych ogrodów i balkonów w Warszawie.

Partnerami konkursu są: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, PAN Ogród Botaniczny – CZRB w Powsinie, Fundacja Kwietna, Fundacja Krajobrazy, Związek Szkółkarzy Polskich, Garden Masterclass Polska, Rojewski Roses, Polskie Towarzystwo Różane oraz Wydawnictwo Wytwórnia.

Patronat medialny objęli: Radio Dla Ciebie, Zieleń Miejska oraz Murator.

Organizatorem jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.