Parada Syrenki
Wielobarwny blask Syrenki Targówka olśnił tysiące mieszkańców Warszawy i turystów! 🤩
8 czerwca 2024 r. wzięliśmy udział w Paradzie Syrenki. Urząd Dzielnicy Targówek, Centrum Kultury i Aktywności, Dom Kultury Świt i Dom Kultury Zacisze – w tak doborowym towarzystwie przeszliśmy spod palmy na Starówkę. Trasa przez Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście obfitowała w atrakcje.
Syrenka Targówka to barwna postać, inspirowana logotypem Targówka. Symbolizuje różnorodność i bogactwo życia w tej dzielnicy Warszawy, mieniąc się siedmioma kolorami. Odzwierciedla zieleń Lasu Bródnowskiego i parków, dynamikę i kreatywność mieszkańców oraz połączenie historii z nowoczesnością. Jest żywym ucieleśnieniem wachlarza możliwości Targówka, łącząc teraźniejszość z przyszłością.
Każda z syrenek przejechała na specjalnej platformie, zatrzymując się w wybranych punktach z atrakcjami:
• przy pomniku Mikołaja Kopernika, gdzie byli aktorzy teatru Makata,
• pod hotelem Bristol, gdzie można było posłuchać utworów z bajek Disneya w wykonaniu duetu Weronika Bochat i Tomasz Steciuk,
• na placu Hoovera, gdzie wystąpiły dzieci ze Służewieckiego Domu Kultury.
Stamtąd uczestnicy parady przemieścili się na plac Zamkowy w towarzystwie Orkiestry Dętej z Mykanowa i mażoretek w paradnych strojach.
A na placu Zamkowym na warszawskie rodziny i turystów czekał koncert finałowy, podczas którego wspólnie z uczestnikami parady artyści ze Studio Accantus w składzie: Sylwia Przetak, Aleksandra Gotowicka, Małgorzata Chruściel, Paulina Stella, Natalia Piotrowska-Paciorek, Adrian Wiśniewski, Dominik Fijałkowski, Maciek Pawlak wykonali utwory z bajek Disneya, m.in. „Ty druha we mnie masz”.
Poza syrenkami uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć też Jelcza Cabrio (tzw „ogórek”), charakterystyczny piętrowy autobus londyński oraz całe grono artystów, którzy bawili się razem z mieszkańcami: aktorów działającego od ponad 30 lat Teatru AKT, aktorów Teatru MAKATA i Teatru Sztuka Ciała, Teatr A3, Grupę Mosaic, Orkiestrę na Dużym Rowerze, czyli pop-folkową grupę muzyków łączącą grę na instrumentach z jednoczesną jazdą na sześcioosobowym rowerze; Brass Federację, działającą od 1910 r. Orkiestrę Dętą z Mykanowa, tancerzy Ritmo Bloco – otwartej grupy samby batucady oraz muzyków grających właśnie sambę batucadę z grupy Bloco Central. Parada była też okazją do tego, by zobaczyć taniec z wachlarzami, czyli połączenie tańca współczesnego z elementami wschodnich sztuk walki w wykonaniu Julii Bui-Ngoc i Katarzyny Stefanowicz.