„Na nieludzkiej ziemi” – zsyłki na Sybir w literaturze – spotkanie DKK w W64


Podczas listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 64 przy ul. Radzymińskiej 121 poruszyliśmy temat zsyłki na Sybir w literaturze.

Deportacje ludności w głąb Związku Sowieckiego były formą walki z politycznymi przeciwnikami oraz masowym źródłem bezpłatnej siły roboczej. Zesłańcy żyli w skrajnie trudnych warunkach – cierpieli głód, zimno, wycieńczająca praca była ponad siły. Wielu nie powróciło do swych domów.

Klubowicze mówili o ogromnych emocjach, które towarzyszyły im podczas lektury wybranych tytułów. Podkreślali wagę pamięci o tamtych czasach oraz znaczenie wiedzy, którą stale powinno się poszerzać. Cennym wzbogaceniem dyskusji były wspomnienia rodzinne, doświadczenia i relacje osób, z którymi bezpośrednio zetknęli się sami uczestnicy spotkania.

Wśród omawianych pozycji znalazły się:
„Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego,
• „Kiedy Bóg odwrócił wzrok” Wiesława Adamczyka,
„Na nieludzkiej ziemi” Józefa Czapskiego,
„Owoc granatu” Marii Paszyńskiej,
„Przeżyłem sowieckie łagry” Józefa Hermanowicza.

Dziękujemy za udział w spotkaniu DKK. Wszystkich chętnych zapraszamy na kolejne, które odbędzie się już za miesiąc – 15 grudnia (środa) 2021 roku o godz. 17.30.
Temat grudniowego spotkania to „Oblicza miłości w literaturze współczesnej”.

Spotkania DKK moderuje Pani Justyna Żebrowska – polonistka, wydawczyni, redaktorka i korektorka, pasjonatka książek.

zdjęcie przedstawia książki wyeksponowane na stoliku, dotyczące tematu spotkania; obok książek stoi filiżanka, na spodku jest też ciastko - delicja; wokół stolika sofa i fotele, kwiaty doniczkowe