2 marca w Czytelni Naukowej nr I, odbył się XXV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego – eliminacje regionalne w Warszawie.

Projekt realizowany jest przez XLVI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego w ramach współpracy z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Partnerem na terenie Warszawy jest Czytelnia Naukowa nr I.

2 marca 2023 roku powyższe instytucje wspólnie zorganizowały eliminacje regionalne XXV edycji konkursu pod hasłem: „Nie zdajemy sobie sprawy z naszej wielkości, lecz także z naszej odpowiedzialności ” (Wojciech Korfanty). Słowa zasłużonego dla Górnego Śląska polityka zwracają naszą uwagę na wartość godności człowieka oraz branie odpowiedzialności za każde działanie wynikające z wolności wyborów.

Konkurs otworzyły Panie: Danuta Jankowska – dyrektor Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Małgorzata Muter – wicedyrektor XLVI LO im. Stefana Czarnieckiego oraz Bożena Połacik – koordynator konkursu. W projekcie wzięli udział uczniowie szkół warszawskich.

Wystąpienia młodych mówców oceniali: Pani Małgorzata Muter – wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego pełniąca funkcję przewodniczącego jury, Pani Katarzyna Przybysz- Mendyk – animator kultury Biblioteki Publicznej na Targówku, Pan Łukasz Rokicki – przewodniczący Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów w Warszawie, pedagog, Pani Bożena Połacik – koordynator konkursu.

Do finału w Katowicach zakwalifikowała się Zuzanna Wiśniewska z I LO z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Limanowskiego w Warszawie, zajmując I miejsce, II miejsce zajęła Wiktoria Grabińska z LXXV LO im. Jana III Sobieskiego, III miejsce zdobył Gabriel Wojewódka z I LO im. Bolesława Limanowskiego w Warszawie. Nagrodę publiczności otrzymała Wiktoria Grabińska.

Gratulujemy wszystkim! I życzymy powodzenia w Katowicach!

Koordynator konkursu – Pani  Bożena Połacik