Czwartek poetycko-muzyczny – czerwiec 2023 [zdjęcia, filmy]


15 czerwca specjalnym gościem w Czytelni Naukowej nr I był Marek Andrzejewski – autor piosenek, wokalista, współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Nawiązał świetny kontakt z wypełnioną po brzegi widownią – do tego stopnia, że po po 1,5-godzinnym występie, bisie i podpisywaniu płyt… z uśmiechem wrócił na scenę, by zaśpiewać jeszcze kilka utworów dla osób, które choć trochę chciały opóźnić powrót do prozaicznej rzeczywistości. Podczas koncertu słuchacze wielokrotnie śpiewali razem z artystą. Słowa piosenek i dźwięki gitary trącały struny dusz słuchaczy, a melodyjny głos urzekał uszy – czasem łagodnie, a czasem drapieżnie chwytając za serca.

Artysta ma w swoim dorobku sześć płyt autorskich: „Trolejbusowy batyskaf” (1997), „Dziesięć pięter” (2003), „Elektryczny sweter” (2012), „Akustycznie” (2015), „Hasztagi” (2018), „Wariactwo” (2021) i 14 płyt nagranych z Lubelską Federacją Bardów. Trzy razy występował w koncertach galowych Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W ubiegłym roku obchodził 30-lecie pracy artystycznej.

Koncert poprzedziła prezentacja wierszy dwóch pań z grupy poetyckiej Akant – Anny Caban i Anny Saciuk-Nowak, które przedstawiły wybrane utwory własnego autorstwa.

Wieczór, jak co miesiąc, rozpoczął krótkim występem artystycznym i poprowadził Jacek Gutry – śpiewający autor, laureat festiwali piosenki poetyckiej, od kilku lat co roku prowadzi koncerty piosenki literackiej, odbywające się w ramach festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja wolności”, festiwalu „Kryształowy kamerton” oraz Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA.