Świat widziany z Bródna – Targówek Nieoczekiwany


Bródnowska nekropolia to bardzo warszawski cmentarz, całkiem inny od lekko kosmopolitycznych Starych Powązek. Przechodząc alejkami, co chwila napotykamy na dowody ogromnego zakorzenienia tego miejsca w naszym mieście, przez treść epitafiów, odwołujących się do dziejów Warszawy. Pełno tu hasła „Powstanie Warszawskie”, występującego w rozmaitym kontekście. Ofiary cywilne, żołnierze padli w boju czy tylko ludzie, którzy jakoś się o tę wielką lokalną historię otarli – dla wszystkich słowo o Powstaniu stanowi nobilitację – coś, o czym następcy nie mogli na nagrobku nie wspomnieć. To jedno oblicze Bródna, jednak nie zamykamy się tu na otaczający świat. Historie pochowanych tu, czy symbolicznie upamiętnionych osób, wychodzą daleko poza granice Warszawy, Polski, Europy… Świat widziany z Bródna, ten tytuł nie jest przypadkowy.

„Targówek Nieoczekiwany online” jest programem stanowiącym kontynuację działań prowadzonych od kilku lat na terenie dzielnicy przez Stowarzyszenie Kolejka Marecka. W roku bieżącym spacery mieć będą postać krótkich filmów, przybliżających fascynującą przestrzeń naszej dzielnicy. Cykl składa się z czternastu odcinków, o najciekawszych miejscach Targówka opowiadać będzie Krzysztof Gajda.

Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu programu Mobilni w Kulturze, finansowanego ze środków m.st. Warszawy oraz współpracy autora z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy i Stowarzyszeniem Kolejka Marecka.

Sprawdź w katalogu online dostępność książek o Targówku.