Od żelaznych krzyży do białych marmurów – Targówek Nieoczekiwany


Odcinek jest drugim elementem serii sześciu różnych spojrzeń na bródnowski cmentarz. Opowiadać będziemy o ewolucji pomników nagrobnych – od pierwszych, bazujących na prostym krzyżu z kutego żelaza, przez kamienne formy dominujące na przełomie wieków XIX i XX, bogate nagrobki z lat 20. i modernistyczne projekty schyłku dwudziestolecia, do niebanalnych rozwiązań współczesnych. Spojrzymy na liczne pozostałości, ciekawie dokumentujące, jak się cmentarz na Bródnie zmieniał w ciągu niemal 140 lat swego istnienia. Spacery po jego terenie pozwalają czytać to miejsce jak arcyciekawą książkę.

„Targówek Nieoczekiwany online” jest programem stanowiącym kontynuację działań prowadzonych od kilku lat na terenie dzielnicy przez Stowarzyszenie Kolejka Marecka. W roku bieżącym spacery mieć będą postać krótkich filmów, przybliżających fascynującą przestrzeń naszej dzielnicy. Cykl składa się z czternastu odcinków, o najciekawszych miejscach Targówka opowiadać będzie Krzysztof Gajda.

Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu programu Mobilni w Kulturze, finansowanego ze środków m.st. Warszawy oraz współpracy autora z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy i Stowarzyszeniem Kolejka Marecka.

Sprawdź w katalogu online dostępność książek o Targówku.