Nasze, nie nasze? Przenikanie kultur – Targówek Nieoczekiwany

Tym razem opowieść wykracza często poza mury bródnowskiego cmentarza – zajmuje się wzajemnym wpływem, przenikaniem kultur pomiędzy polskimi katolikami a zamieszkującymi nasz kraj Żydami. Kilkusetletnie sąsiedztwo, mimo ogromnych wzajemnych różnic, owocowało jednak pewną wymianą, której istnienia może nawet nie zawsze posiadano świadomość. Dziś możemy obserwować niektóre tego przenikania skutki, ciekawie widoczne choćby w obszarze sztuki sepulkralnej. Zaskakujące, jak wiele symboli zapożyczyliśmy z judaizmu i jak wiele polscy Żydzi – z założenia nieprzyjmujacy obcych wpływów – przejęli od nas. Parę o tym słów i trochę przykładów znajdziemy w odcinku pod tytułem „Nasze? Nie nasze?”.

„Targówek Nieoczekiwany online” jest programem stanowiącym kontynuację działań prowadzonych od kilku lat na terenie dzielnicy przez Stowarzyszenie Kolejka Marecka. W roku bieżącym spacery mieć będą postać krótkich filmów, przybliżających fascynującą przestrzeń naszej dzielnicy. Cykl składa się z czternastu odcinków, o najciekawszych miejscach Targówka opowiadać będzie Krzysztof Gajda.

Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu programu Mobilni w Kulturze, finansowanego ze środków m.st. Warszawy oraz współpracy autora z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy i Stowarzyszeniem Kolejka Marecka.

Sprawdź w katalogu online dostępność książek o Targówku.