Nasze, nie nasze? Przenikanie kultur – Targówek Nieoczekiwany

Tym razem opowieść wykracza często poza mury bródnowskiego cmentarza – zajmuje się wzajemnym wpływem, przenikaniem kultur pomiędzy polskimi katolikami a zamieszkującymi nasz kraj Żydami. Kilkusetletnie sąsiedztwo, mimo ogromnych wzajemnych różnic, owocowało jednak pewną wymianą, której istnienia może nawet nie zawsze posiadano świadomość. Dziś możemy obserwować niektóre tego przenikania skutki, ciekawie widoczne choćby w obszarze sztuki sepulkralnej. Zaskakujące, jak wiele symboli zapożyczyliśmy z judaizmu i jak wiele polscy Żydzi – z założenia nieprzyjmujacy obcych wpływów – przejęli od nas. Parę o tym słów i trochę przykładów znajdziemy w odcinku pod tytułem „Nasze? Nie nasze?”.

„Targówek Nieoczekiwany online” jest programem stanowiącym kontynuację działań prowadzonych od kilku lat na terenie dzielnicy przez Stowarzyszenie Kolejka Marecka. W roku bieżącym spacery mieć będą postać krótkich filmów, przybliżających fascynującą przestrzeń naszej dzielnicy. Cykl składa się z czternastu odcinków, o najciekawszych miejscach Targówka opowiadać będzie Krzysztof Gajda.

Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu programu Mobilni w Kulturze, finansowanego ze środków m.st. Warszawy oraz współpracy autora z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy i Stowarzyszeniem Kolejka Marecka.

Sprawdź w katalogu online dostępność książek o Targówku.

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.