Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – wirtualna wystawa

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

Data ta upamiętnia podpisanie jednego z najważniejszych dokumentów zawierających i gwarantujących prawa dzieci – Konwencję o Prawach Dziecka. Konwencja przyjęta została przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1989 r. Polska jest inicjatorem jej uchwalenia, a ratyfikowała ją w 1991 r.

Konwencja jest ważną umową między państwami, które zobowiązały się chronić prawa dzieci. Wyjaśnia, kim są dzieci, jakie mają prawa i jakie obowiązki mają wobec nich rządzący.

Zapisy zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka są podstawą działalności UNICEF, który podejmuje starania, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

Przeczytaj pełny tekst konwencji.

Kliknij tutaj albo w poniższy obrazek, żeby zwiedzić wirtualną wystawę.

wirtualna sala, na ścianach informacje o prawach dziecka

Kliknij tutaj, aby sprawdzić w katalogu online dostępność książki pt. „12 ważnych praw: polscy autorzy o prawach dzieci”.

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.