Książki o autyzmie – wirtualna wystawa

Kwiecień od lat jest Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu, a 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Z tej okazji proponujemy Państwu literaturę omawiającą zagadnienie  autyzmu w formie wirtualnej wystawy, na której zaprezentowane są podręczniki, reportaże, opowieści oraz praktyczne porady i wskazówki, które pomogą w wielu sytuacjach na co dzień.

Zwiedzanie uprzyjemni Państwu Sonata Księżycowa Ludwiga van Beethovena (Op. 27 No. 2 – III. Presto) w wykonaniu Paula Pitman’a.

Serdecznie zapraszamy!

Kilka uwag dotyczących zwiedzania:
• Wystawę można oglądać na komputerze, na tablecie i na smartfonie.
• Wystawę można zwiedzać, poruszając się przy pomocy myszki, touchpada lub strzałek na klawiaturze.
• Po kliknięciu na wybraną planszę pojawiają się opisy. Żeby przejść do kolejnego opisu, trzeba kliknąć kolejną planszę albo zamknąć aktualnie wyświetlany opis.

Wszystkie książki zaprezentowane na wystawie dostępne są w filiach Biblioteki Publicznej na Targówku.

Kliknij tutaj albo w poniższy obrazek, żeby obejrzeć wirtualną wystawę książek.

wirtualna sala, na ścianach okładki książek o autyzmie, wymienionych w tym wpisie

Spis książek

Notbohm E.: „1001 porad dla rodziców i terapeutów dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Pisula E.: „Autyzm” (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne)

Kaufman, R.: „Autyzm – przełom w podejściu: program Son-Rise, który pomógł rodzinom na całym świecie” (Wydawnictwo Vivante)

Shaw W.: „Autyzm: więcej niż podstawy. Leczenie zaburzeń ze spektrum autyzmu” (Wydawnictwo Fraszka Edukacyjna)

Porter J.: „Autyzm a czytanie ze zrozumieniem: gotowe scenariusze lekcji dla przedszkoli oraz klas 1-3 szkół podstawowych” (Wydawnictwo Harmonia Universalis)

Błeszyński J.: „Autyzm a niepełnosprawność intelektualna i opóźnienie w rozwoju: Skala Oceny Zachowań Autystycznych” (Wydawnictwo Harmonia Universalis)

Ball J.: „Autyzm a wczesna interwencja: rzeczowe pytania, życiowe odpowiedzi” (Wydawnictwo Harmonia Universalis)

Bobkowicz-Lewartowska L.: „Autyzm dziecięcy: zagadnienia diagnozy i terapii” (Wydawnictwo Impuls)

Kaczmarek B. B., Wojciechowska A. „Autyzm i AAC. Alternatywne i wspomagające sposoby porozumiewania się w edukacji osób z autyzmem” (Wydawnictwo Impuls)

Kessick R.: „Autyzm i dieta: o czym warto wiedzieć” (Wydawnictwo Fraszka Edukacyjna)

Grandin T. „Autyzm i problemy natury sensorycznej” (Wydawnictwo Harmonia Universalis)

Beytien A.: „Autyzm na co dzień: ponad 150 sprawdzonych sposobów postępowania z dzieckiem ze spektrum autyzmu” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Grandin T.: „Autyzm w czasie pandemii: wskazówki i uwagi ekspertów, jak radzić sobie w trudnym czasie” (Wydawnictwo Harmonia Universalis)

Faherty C.: „Autyzm… Co to dla mnie znaczy? Podręcznik z ćwiczeniami dla dzieci i dorosłych ze spektrum autyzmu” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Leniston T.: „Dom oswojony: jak stworzyć bezpieczną przestrzeń dla dziecka z ASD” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Zawiślak B.: „Dziecko autystyczne: objawy i wspomaganie. Prawdziwa opowieść o Maciusiu” (Wydawnictwo Impuls)

Winczura B.: „Dziecko z autyzmem: terapia deficytów poznawczych a teoria umysłu” (Wydawnictwo Impuls)

Robinson J.: „Jestem inny: moje wskazówki dla aspich, ich rodzin i terapeutów” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Robinson J.: „Kobiety i dziewczyny ze spektrum autyzmu: od wczesnego dzieciństwa do późnej starości” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Golding M. (red.) „Moje dziecko ma autyzm: opowieści matek” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Silberman S.: „Neuroplemiona: dziedzictwo autyzmu i przyszłość neuroróżnorodności” (Wydawnictwo Vivante)

Hołub J. „Niegrzeczne: historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera” (Wydawnictwo Czarne)

Prizant B.: „Niezwyczajni ludzie: nowe spojrzenie na autyzm” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Nason B.: „Porozmawiajmy o autyzmie: przewodnik dla rodziców i specjalistów” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Donvan J.: „Według innego klucza: opowieść o autyzmie” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Danielewicz D., Pisula E.: „Wybrane formy terapii i rehabilitacji osób z autyzmem” (Wydawnictwo Impuls)

Boone V.: „Wychowując dziecko z autyzmem: pozytywne strategie oparte na terapii behawioralnej” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Szanowni Czytelnicy! W związku z wydarzeniem „Zakolegowani z Biblioteką 2” 20 kwietnia 2024 r. nie będzie możliwości skorzystania z komputera w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert. Będzie można wypożyczać i zwracać książki, a także… zachwycać się klockami Lego i tworzyć własne wspaniałe konstrukcje! :) Serdecznie zapraszamy!