„Ballady i romanse” – najbardziej znane cytaty – wirtualna wystawa. Narodowe Czytanie 2022

Ballady i romanse Adama Mickiewicza zostały wydane w 1822 roku w Wilnie jako zbiór poezji, który wyznacza początek polskiego romantyzmu. Wiersze napisane przez młodego wtedy jeszcze poetę okazały się przełomowe i odegrały bardzo istotną rolę dla dalszych dziejów naszej literatury.

Do najważniejszych utworów należą: Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska, Kurhanek Maryli, Lilije.

Wykorzystane w Balladach i romansach elementy przyrody i pejzażu, okropności i grozy oraz problematyka ballad (m.in. problem winy i kary, dobra, zła i sprawiedliwości) sprawiły, że utwory są ponadczasowe i adresowane do całego społeczeństwa. Odnoszą się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy; zachwycają wyjątkową aurą.

Rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. W związku z tym podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania lekturą jest dzieło inicjujące ważny okres w polskiej kulturze i historii.

Przekonajmy się, czy myśl romantyczna wpływa na współczesnego człowieka, czy nas porusza i skłania do refleksji, czytając najpopularniejsze cytaty z dzieła Adama Mickiewicza zaprezentowane na naszej wirtualnej wystawie.

Kliknij tutaj albo w poniższy obrazek, żeby zwiedzić wirtualną wystawę.

wirtualna wystawa, na ścianach cytaty z Ballad i romansów Adama Mickiewicza

Kliknij tutaj, aby sprawdzić w katalogu online Biblioteki dostępność „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.