Adam Mickiewicz: „Romantyczność”. Narodowe Czytanie 2022

W ramach 11. edycji Narodowego Czytania prezentujemy utwór pt. „Romantyczność” ze zbioru Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”, uważanego za manifest polskiego romantyzmu.

14 ballad zostało wydanych w 1822 r. w Wilnie. Minęło 200 lat… Jakie refleksje i emocje wzbudzają w XXI wieku?

„(…) Czucie i wiara silniej mówi do mnie,
Niż mędrca szkiełko i oko.
Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,
Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce;
Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!
Miej serce i patrzaj w serce!”

W filmie wystąpiły Panie bibliotekarki z Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 2, Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży 53 (ul. Bazyliańska 6), a także z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 12 (ul. Radzymińska 121).

Kliknij tutaj, aby sprawdzić w katalogu online Biblioteki dostępność „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza