Pachnący bzami i jaśminem maj w BD53


W wielobarwnym i pachnącym maju w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 odbyło się wiele różnorodnych zajęć edukacyjnych. Przeprowadziłyśmy m.in. spotkania o zwierzętach. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 206.

Trzecioklasiści zapoznali się z – jak zawsze ciekawymi – opowiadaniami autorstwa Renaty Piątkowskiej ze zbioru „Biszkopt, Pingwin i cała reszta”. Rozmawialiśmy o bohaterskich zwierzętach, np. psie-zwiadowcy z Australii, który ratował w czasie pożarów tamtejszych lasów misie koala.
Dzieci bardzo chcą mieć jakieś zwierzę w domu. Jednak jest to duża odpowiedzialność i o niej też rozmawialiśmy na spotkaniu. Podkreśliliśmy, że zwierzę to nie zabawka i decydując się na nie, zobowiązujemy się do opieki nad żywą istotą.
W ramach pracy plastycznej nasi goście wykonali plakaty będące opisami ich prawdziwych lub wymarzonych zwierząt.

Poza tym uczciliśmy majowe święta – Dzień Rodziny i Dzień Mamy – poprzez przeprowadzenie kilku zajęć z przedszkolakami z „Serduszka”, „Roztańczonej Krainy” (z tego przedszkola przyszły do nas najmłodsze grupy – 3-latki) i „Pod Zielonym Listkiem”.
Czytaliśmy „Małego Miodowego Misia” Tima Warnesa, „Tupcio Chrupcio nie chce spać” Anny Casalis i „Tajemny znak” Renaty Piątkowskiej ze zbioru „Po prostu Mama”.
W kąciku plastycznym dzieci wykonały biedronki w trawie, serce i kwiatki dla mamy.

W naszej bibliotece propagujemy kwestie ekologiczne. Nie inaczej było w maju. Zorganizowałyśmy cykl spotkań przyrodniczych, na których przedstawiłyśmy etapy rozwoju gąsienicy w motyla. Dzieci poznały inne ciekawe i pożyteczne owady naszych łąk i pól. Wysłuchały historyjki o przygodach Kubusia Puchatka i jego Przyjaciół pt. „Wielkie polowanie na owady” N. Parent.

W maju przenieśliśmy się także w czasy starożytne, a to za sprawą uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej STO przy ul. Toruńskiej 23. Dzieci bardzo interesują się mitologią i podczas wizyty w bibliotece ten temat też został poruszony. Rozmawialiśmy o tym, co to jest mit oraz jakich bohaterów mitologicznych znamy i lubimy. Z książki D. Inkiowa „Najciekawsze mity greckie” przeczytaliśmy mit o Kadmosie. Następnie rozwiązywaliśmy zagadki logiczne z książki „Zagadki detektywistyczne. Historia” V. Escandella.
Uczniowie wykonali także medal ze swoim ulubionym bohaterem mitologicznym.

Cały maj upłynął nam także na prezentowaniu dzieciom teatrzyku Kamishibai. Pokazywałyśmy różne bajki za pomocą tej magicznej skrzyneczki w bibliotece, a także gościnnie w Przedszkolu „Pod Zielonym Listkiem”.

Dziękujemy za wszystkie majowe spotkania i do zobaczenia na następnych!

Wakacyjne godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym (24 czerwca – 30 sierpnia 2024 r.)
wszystkie placówki Biblioteki będą otwarte w następujących godzinach:
poniedziałek – środa 12.00–19.00,
czwartek – piątek 9.00–16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.