Kwiecień i Światowy Dzień Książki w BD53
W kwietniu w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 obchodziliśmy dwa święta ważne dla bibliotek i bibliotekarzy oraz wszystkich, którzy kochają książki: 2 kwietnia – dzień urodzin jednego z największych baśniopisarzy – H. Ch. Andersena i jednocześnie Dzień Książki Dziecięcej, a 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Świętowanie rozpoczęliśmy od spotkania z młodzieżą z kl. I (profil turystyczny) CII LO mieszczącego się przy zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 41 przy ul. Bartniczej 2. Rozmawialiśmy o tym, czy młodzi ludzie lubią czytać książki i co obecnie czyta młodzież. Licealiści zapoznali się z przygotowaną przez nas ofertą książkową. Zapisywaliśmy na tablicy flipchart książki, które zapadły nam szczególnie w pamięć. Wśród nich znalazły się, m.in.: „Akademia pana Kleksa”, „Mały książę”, seria „Magiczne drzewo” i „Przeminęło z wiatrem”.
Na zakończenie spotkania młodzież wysłuchała fragmentu jednej z najnowszych naszych książek – „Morten, Emilia i zaginione światy” Reeli Reinaus.
Uczniowie wykonali również kolaż, który miał ukazać, że poznanie czyjejś historii wymaga czasu, cierpliwości, zdobycia zaufania i przychylności tej osoby. Zachęcaliśmy młodzież do czytania i nieustawania w poszukiwaniach swojej ulubionej książki.
Dzień Książki Dziecięcej świętowaliśmy także z „Delfinkami” z przedszkola „Bajlandia” (które były pierwszy raz w naszej bibliotece), z „Lwami” także z „Bajlandii” i z dziećmi z przedszkola „Z Serduszkiem”. Czytałyśmy dzieciom piękne i wzruszające książki dziecięce: „Najlepsza zupa na świecie” S. Iserin, „Czy mógłbym zostać twoim psem?” T. Cummingsa, „Fajniej jest we dwoje” M. Courtney, „Ruda” P. Wilkonia, „Love monster” R. Bright. W kąciku plastycznym dzieci wykonały kolorowe ptaszki z papieru, piękne, wiosenne tulipany i barwnego motylka z rolki.
W ramach Dnia Książki Dziecięcej inna grupa z przedszkola „Bajlandia”, 4-latki, uczestniczyła w spotkaniu zatytułowanym „Baśnie, bajki, bajeczki…”. Ta grupa również była pierwszy raz w naszej bibliotece. Rozmawialiśmy o tym, co to jest biblioteka, co się w niej robi, co to jest karta czytelnika i Karta Małego Czytelnika (zachęcaliśmy dzieci do przystąpienia do projektu czytelniczego „Mała Książka Wielki Człowiek”) i jak należy postępować z książkami.
Przeczytaliśmy baśń H. Ch. Andersena „Księżniczka na ziarnku grochu”. Próbowaliśmy – siedząc na pufie – „wyczuć” ziarenko grochu, tak jak to zrobiła bohaterka baśni (nie było to łatwe zadanie).
Na zakończenie spotkania maluchy wykonały motylka, który pomógł Calineczce uciec od ropucha.
Światowy Dzień Książki świętowaliśmy z 5-latkami z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Loretanek. Dzieci przyszły do nas również pierwszy raz. Zapoznaliśmy je z zasadami dotyczącymi zapisania się do biblioteki. Przedszkolaki oglądały książki. Zapoznały się też z różnymi historyjkami, m.in. z utworem „Bardzo głodna gąsienica” E. Carle (książeczka została wydana w bardzo ciekawej dla dziecka, interaktywnej, formie). W drugiej części spotkania dzieci wykonały kwiatki na sprężystych łodyżkach.
Święto Książki uczcili również uczniowie kl. VI ze Szkoły Wspierania Rozwoju, mieszczącej się przy ul. Toruńskiej 23. Rozmawialiśmy o szczęściu i czytaliśmy piękne książki dotyczące tej kwestii: „Dom, który się przebudził” M. Widmarka i „Gdzie zaczyna się szczęście” E. Eland.
Szóstoklasiści na zakończenie zajęć wykonali, używając farb i gąbeczek malarskich, pełne uroku przebiśniegi.
Dzień Czekolady przypada 12 kwietnia, więc nie sposób również go nie świętować. W związku z tym uczciliśmy to święto wraz dziećmi 4- i 5-letnimi z zaprzyjaźnionego przedszkola „Z Serduszkiem”. Przeczytaliśmy historyjkę o znakomitym kucharzu – skunksie Oliwierze, bohaterze książki „Jaki trudny wybór!” R. Martineza.
Dzieci w kąciku działań twórczych „upiekły” smakowite babeczki, które zostały umieszczone na wielkiej paterze w towarzystwie tęczowych motyli.
Jak co miesiąc, również w kwietniu (15 kwietnia) odbyło się spotkanie naszego Klubu Tropicieli Książek. Bohaterami spotkania byli wnuczek i babcia z książki „Babcia Rabuś” D. Walliamsa. Rozmawialiśmy o naszych kochanych i niezastąpionych dziadkach, a także o królowej Elżbiecie II (która była po trosze bohaterką tej historii). Na wesoło interpretowaliśmy zdarzenia opisane w utworze.
Jak co roku, 19 kwietnia, obchodziliśmy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W naszej bibliotece na znak pamięci o tym ważnym i tragicznym wydarzeniu rozdawaliśmy czytelnikom symboliczne żonkile. W ten sposób chcieliśmy włączyć się w coroczną akcję organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Tegoroczny kwiecień w BD53 był różnorodny pod względem tematycznym. Mienił się wieloma kolorami, tak jak wiosna, której początki mają miejsce właśnie w tym miesiącu…
Zapraszamy do naszego klubu czytelniczego 13 maja 2024 r. Będziemy omawiać „Mity dla dzieci” G. Kasdepke. Ciekawych informacji i śmiechu na pewno nie zabraknie. Przybywajcie, czekamy na Was.